اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
بلعیدن آب در بخش کشاورزی؛

مُهرستان / سرویس تحلیلی » کارشناسان بخش آب کشور معتقدند که اگر با همین رویه‌ی کنونی آب را از دل زمین بیرون کشیده و بی‌ مهابا هدر دهیم، زودتر از آنچه که تصوور می شود خود را در دل یک فاجعه وحشتناک خواهیم انداخت که رهایی از آن شاید ممکن نباشد. کاهش ۶۰ تا ۷۰…

مُهرستان / سرویس تحلیلی » کارشناسان بخش آب کشور معتقدند که اگر با همین رویه‌ی کنونی آب را از دل زمین بیرون کشیده و بی‌ مهابا هدر دهیم، زودتر از آنچه که تصوور می شود خود را در دل یک فاجعه وحشتناک خواهیم انداخت که رهایی از آن شاید ممکن نباشد.

کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی نزولات جوی، برداشت های بی رویه از چاه های دارای پروانه بهره برداری، مصرف نادرست و وجود هزاران چاه غیرمجاز، خبر از یک آینده پرتنش آبی برای استان فارس و در ذیل آن شهرستان های لامرد و مُهر می دهد.

مشاهدات میدانی حاکی از آن است که طی چند سال گذشته آنقدر چاه غیرمجاز در نخلستان های شهرستان مُهر حفر شده و همچنین چاه‌های مجاز، برداشت بی رویه اضافه کرده اند که افت و کسری مخازن آب با یک رشد وحشتناک، کار را به مرحله‌‌ی بحران رسانیده است.

بنابر آمار و اسناد، هشت درصد از آب برداشتی از سفره های آب زیرزمینی شهرستان مُهر در حوزه شرب و مصارف خانگی و صنعت و ۹۲ درصد دیگر در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

گرچه مصرف بی رویه و هدررفت بالاتر از انتظار آب شرب همچنان یکی از دغدغه های موجود است اما مشکل اصلی، استفاده بدون نظارت و حساب نشده بخش آب در کشاورزی است که بدون محاسبه، اقدام به برداشت از چاه های دارای پروانه بهره برداری می کنند و به نوعی مالکین اراضی پروانه بهره برداری خود را وحی مُنزل دانسته و به هر مقدار، آب مورد نیاز خود را استخراج کرده و وارد سیستم سنتی کشاورزی خود می کنند.

نکته اصلی در این زمینه آن است که بعد از به رسمیت شناخته ‌شدن حق مالکیت بر آب، مهم‌ ترین نکته این است که بتوانیم محاسبه و اندازه‌گیری کنیم که چه کسی، در کجا، چه مقدار آب برداشت می‌کند؛ تا زمانی که نتوانیم میزان برداشت را اندازه بگیریم، هیچ قدم دومی نمی ‌توانیم برداریم.

راه حل این مشکل در پیاده کردن این موضوع است که اول انتخاب کنیم چه محصولاتی باید کاشته شود؟ و بعد از آن مشخص کنیم که کدام محصولات را در کدام مناطق کشور بکاریم؟ و سوم و مهمتر از همه اینکه آیا همه‌ی مناطق جغرافیایی، استعداد کشاورزی را در خود دارند یا خیر؟

باید به این نکته توجه داشت که امروزه کشاورزی باید با افزایش بهره وری و اصلاح روش های آبیاری میزان تولید خود را افزایش دهد نه با حفر چاه های متعدد و مصرف بی رویه منابع آب موجود؛ آن هم در مناطقی مانند جنوب فارس و حومه شهرهایی نظیر مُهر که با توجه به ظرفیت بالای صنعتی و توسعه عمران شهری، مالکین اراضی سالانه اقدام به واگذاری زمین هایی با مساحت های بیش از ۱۰ تا ۱۵ هکتاری به کشاورزان مهاجر شهرستان کرده و به نوعی بازار اقتصادی به صورت نامطلوب راه اندازی کرده اند.

مسئولین و عموم مردم باید به این نکته دقت کافی را داشته باشند که؛ میزان ذخایر آب های زیرزمینی هیچ ارتباطی با بارندگی های سالانه نداشته و بیش از ۵۰ سال زمان برای جایگزین شدن آنها مورد نیاز است. پس تا دیر نشده باید چاره ای اندیشیده شود!

در همین زمینه بخوانید؛

**سیلی خشکسالی و صورت سرخ استان فارس!

**عطش روستاهای استان فارس در کویر اعتبارات

**لامرد و مُهر یکی از کانون های فرسایش خاک استان فارس

**مصرف سرانه آب شرب مشترکین شهرستان مُهر از حد استاندارد بالاتر است / نقش مهم خانم های خانه دار در مصرف بهینه آب

**اصلاح روش های کشاورزی؛ راه حل اول و آخر

 


دیدگاه بینندگان
غیر قابل انتشار: ٠
در صف انتشار: ٠
انتشار یافته: ٠
|
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۱۳:۱۶
٠
١

مسوولین تو رو خدا به هوش و گوش باشید-کاش حداقل جهاد کشاورزی تعطیل میشد.خیالمون راحت میشد که متولی نداریم.هر ساله یک سرس افراد از جاهای خوش آب و هوا و پرآب-کردستان و کرمانشاه-میان این منطقه-سرزمین ما زیر کشت گوجه و هندوانه میبرند.یعنی منابع آبی ک هزاران سال جمع شده.طی چند سال خالی کردند.بابا سود هندوانه یک نفر میبره.اما بی

|
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۱۳:۲۲
٠
١

خواهش خواهش خواهش به داد طبیعت برسیم.آبی ک هزاران سال ذخیره شده.طی چند سال دارند بی رویه تخلیه ش می کنند.بابا سود گوجه و هندوانه یک نفر میبره.اما خطر بی آبی زندگی و محیط زیست یک منطقه داره از بین میبره-طرافداران محیط زیست.مسوولین چرا بیدار نمیشیم...

|
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۱۳:۴۶
٠
١

خواهشا از مسئولين امور آب تقاضامنديم پرونده كشاورزي در اين شهرستان باتوجه به خشكسالي هاي اخير وآينده بسته شود وبنظر اينجانب ضرورتي ندارد كه در اين منطقه هم مثل مناطق ديگر كشور ، سهم به خور مردم دهند كه روزانه جندين هزار نفر بر اثر سرطان كه مسبب آن ، كشاورزي بدون مطالعه وعدم درايت دولت و... در قبرستانها به خاك سپرده مي شوند وافتخار هم مي كنند كه كشور ما از نظر كشاورزي ، خود كفا شده است.

|
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۱۴:۱۱
٠
١

کی گفته هندوانه جز غذای اصلی هست.خدا گواهه همش سم هست.صادر کردن آب هست.انصافا فاجعه در کمین منطقه هست.آب شیرینی دیگه پیدا نمیشه ک درختی کاشت و از آسیب دیدن محیط زیست جلوگیری کرد..

|
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۱۸:۳۸
٠
١

برادز محترم کسی در این شهرستان نیست وسلام . برای چی داد میزنید. همه ... دارند برای خودشان کار می کنند.

|
۱۳۹۵/۱۰/۱۶ ۰۹:۰۲
٠
٠

رئیس منابع آب به دلخوا خودش نخلستان روبرو مهر طی یک سال چندین چاه جدید حفر شده چون از (حذف متن...) هستند ریسمناب آب حرف نمی زند اطراف مهر چقدرچاه هست مجوز دارند حالا که مجوز دارند باید آب بفروشند و فرماندار هم توان عوض کردن یک رئیس کم کار ندارد.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • انتقال مطالب طولانی از سایت های دیگر در بخش نظرات
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا
  • نظراتی که ارتباطی با مطلب مندرج ندارد و با هدف القای موضوعی خلاف واقع ارسال شوند