اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ٩٤٦٩
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه
نویسنده : انرژی
بر اساس برنامه های تعیین شده؛

مُهرستان » پالایشگاه گاز پارسیان ۲۵ سهریور ۱۳۸۲ با ظرفیت اسمی تولید ۸۲ میلیون متر مکعب در روز گاز طبیعی، سومین پالایشگاه گاز کشور است و تامین ۱۷ درصد از گاز مصرفی و ۵/۱۰ درصد از سبد انرژی کشور را بر عهده دارد. این پالایشگاه در موقعیت طول ۵۸ و ۵۲ شرقی و عرض ۲۸و۲۷ شمالی…

مُهرستان » پالایشگاه گاز پارسیان ۲۵ سهریور ۱۳۸۲ با ظرفیت اسمی تولید ۸۲ میلیون متر مکعب در روز گاز طبیعی، سومین پالایشگاه گاز کشور است و تامین ۱۷ درصد از گاز مصرفی و ۵/۱۰ درصد از سبد انرژی کشور را بر عهده دارد. این پالایشگاه در موقعیت طول ۵۸ و ۵۲ شرقی و عرض ۲۸و۲۷ شمالی در ۳۰ کیلومتری شمال غربی لامرد و ۹ کیلومتری جنوب شرقی شهر مُهر در دشت میان آخرین رشته کوههای فلات ایران (زاگرس جنوبی ) بر کناره بزرگراه لامرد – مُهر – عسلویه قرار گرفته است.

به گزارش مُهرستان؛ پالایشگاه گاز پارسیان جهت فراورش گاز میادین تابناک، شانول، وراوی و هما در نظر گرفته شده است. این مخازن از جمله مخازن گاز شیرین محسوب می شود و لذا در تاسیسات فرآیندی این پالایشگاه واحدهای شیرین سازی گاز(جداسازیH2S ) احداث نشده است. این مساله هزینه فرآورش گاز را در این پالایشگاه به نحو قابل ملاحظه ای کاهش داده است.

ظرفیت تولید فعلی حوزه تابناک ۴۴ میلیون متر مکعب در روز است که گاز این حوزه به وسیله دو خط لوله ۳۰ اینچ به طول ۲۸ کیلومتر به پالایشگاه انتقال می یابد . فراورش گاز این میدان به وسیله واحد های ۴۰۰ ، ۵۰۰ و ۸۰۰ که اصطلاحا پارسیان ۱ نامیده میشود صورت می گیرد. میادین گازی وراوی ، شانول و هما به ترتیب با ظرفیت تولید فعلی ۸ ، ۸/۱۱ و ۷/۱۹ میلیون متر مکعب در روز دیگر منابع تامین خوراک پالایشگاه است. این حوزه ها در واحدهای نم زدایی پارسیان ۲ که مشتمل بر ۴ ردیف نم زدایی و یک واحد تثبیت است ، فرآورش می شود. گاز حوزه گازی وراوی از طریق یک خط لوله ۱۶ اینچ به طول ۱۲ کیلومتر به پالایشگاه انتقال می یابد. گاز و مایعات حوزه های شانول و هما نیز پس از تفکیک اولیه در مرکز تفکیک خیرگو به ترتیب از طریق خطوط لوله ۳۶ و ۶ اینچ به طول ۵۶ کیلومتر به پالایشگاه منتقل می شود.

این گزارش می افزاید: میعانات گازی تولید شده در پالایشگاه پارسیان از جمله مرغوب‌ترین میعانات جهان به شمار می رود و هم اکنون افزون بر کره جنوبی؛ ژاپن نیز خریدار عمده این محصول شده است. شانا در این زمینه به نقل از فرشید ابدالی دهدزی، مدیرعامل شرکت پالایش گاز پارسیان نوشته است: “افزون بر کشورهای خارجی، شرکت‌های پترشیمی داخلی نیز از جمله مشتری‌های دریافت میعانات گازی این پالایشگاه به شمار می روند. به طور میانگین روزانه ٣٢ هزار بشکه میعانات گازی در این پالایشگاه تولید و از طریق خط لوله ١٠ اینچ به عسلویه ارسال و از طریق دریا به کشورهای هدف صادر می شود. در هشت ماه امسال ۶,۵ میلیون بشکه میعانات گازی در این شرکت تولید شده است. براساس برنامه های تعریف شده، تا پایان امسال ١٠ میلیون بشکه میعانات گازی در این شرکت تولید می شود.”

یادآور می شود: هم اکنون روزانه ٧۵ میلیون مترمکعب گاز در این پالایشگاه فرآورش و به خط چهارم سراسری ارسال می شود. در هشت ماه امسال ١٧,١ میلیارد مترمکعب گاز در این پالایشگاه فرآورش شده و براساس برنامه های تعریف شده، این مقدار تا پایان امسال به ٢۵ میلیارد مترمکعب می رسد. پالایشگاه گاز پارسیان پارسال موفق به دریافت لوح صنعت سبز از سازمان حفاظت محیط زیست شد.شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • انتقال مطالب طولانی از سایت های دیگر در بخش نظرات
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا
  • نظراتی که ارتباطی با مطلب مندرج ندارد و با هدف القای موضوعی خلاف واقع ارسال شوند