اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ٩٥٢٢
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : ۲ دیدگاه
تاثیر خانواده ها در مدیریت مصرف آب؛

مُهرستان » با حضور آقای بهنام مدیر روابط عمومی شرکت آبفای استان فارس، سید علی خلیلی کارشناس روابط عمومی شرکت آبفای استان فارس، سرکار خانم طاهری مشاور فرماندار و مسئول کمیسیون امور بانوان و خانواده فرمانداری شهرستان مُهر، فتحی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شیروانی رئیس اداره آبفای شهری و تعدادی از کارشناسان و مسئولین…

مُهرستان » با حضور آقای بهنام مدیر روابط عمومی شرکت آبفای استان فارس، سید علی خلیلی کارشناس روابط عمومی شرکت آبفای استان فارس، سرکار خانم طاهری مشاور فرماندار و مسئول کمیسیون امور بانوان و خانواده فرمانداری شهرستان مُهر، فتحی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شیروانی رئیس اداره آبفای شهری و تعدادی از کارشناسان و مسئولین دیگر در اداره آبفا شهرستان مُهر با موضوع مدیریت مصرف و اقتصاد مقاومتی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مُهرستان؛ بهنام مدیر روابط عمومی شرکت آبفای استان فارس در این نشست ضمن تاکید بر بحرانی بودن شرایط آبی در فارس عنوان کرد: کمبود آب را باید به بزرگترین دغدغه مردم استان تبدیل کرد تا بتوانیم این مرحله از بحران را پشت سر بگذاریم.

وی خاطر نشان کرد:  صرفه جویی در مصرف آب امروزه یک ضرورت و وظیفه همگانی است . به طور کلی خوب است بانوان تشکل ها و کمپین های کوچک تشکیل دهند و فرهنگ مصرف آب را جدی تر در خانواده ها دنبال کنند. با این اقدام جامعه ای را از بحران کمبود آب نجات خواهند داد و نقش آنها در این راستا بسیار تعیین کننده است در این راه بانوان با آموزش صحیح به فرزندانشان و نیز رعایت مصرف تاثیر گذار ترین افراد در کنترل مصرف آب خواهند بود، و این موضوع در شهرستان مهر نیازمند فرهنگ سازی می باشد .

در ادامه شیروانی رئیس آبفای شهری ضمن اشاره به شرایط اقلیمی، کاهش بارندگی، افت منابع آب زیرزمینی و خشک سالی‌های اخیر و با ارائه آمار و ارقام­های مربوط به وضعیت آب در استان و شهرستان، فرهنگ سازی را امری مهم و ضروری عنوان کرد که در این میان نقش دفتر امور بانوان و خانواده فرمانداری ، اداره آموزش و پرورش و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را پررنگ دانستند.

وی افزود: سرانه مصرف مشترکین شهر مُهر ۲۳۰ لیتر، شهر گله دار ۲۸۰ لیتر و شهر وراوی ۲۵۰ لیتر است که نسبت به حد استاندارد که ۱۵۰ لیتر می باشد که این میزان با توجه به خشکسالی های اخیر و کمبود آب در شهرستان را  بالا دانست.

با توجه به هزینه‌های بالای تامین آب شرب باید نسبت به اطلاع‌رسانی هرچه بیشتر به مردم و مسئولان در راستای کاهش مصرف آب و صرفه‌جویی اهتمام شود.

مهندس طاهری مشاور فرماندار مُهر در امور بانوان از خدمات‌رسانی و اقدامات در حال انجام آبفای شهری و روستایی شهرستان قدردانی کرد و بیان داشت: در سال گذشته چندین جلسه و همایش با موضوعیت نقش بانوان در مدیریت مصرف آب برگزار کرده ایم . مدیریت و کاهش مصرف آب در گرو تغییر نگرش مردم بویژه زنان در نحوه مصرف است.

وی اظهار داشت؛ معمولا خانم های خانه دار بالاترین حجم آب را مصرف می کنند. افرادی که همواره نقش تعیین کننده ای در جامعه دارند و آداب و اصول اخلاقی که در دل جامعه نشر پیدا می کند از نگاه و آگاهی آنها سرچشمه می گیرد. حال می توان مسئله حائز اهمیت صرفه جویی در آب را از خانه ها فرهنگ سازی کرد و در جامعه نتیجه آن را دریافت کرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه امامان جمعه تمامی شهرها و روستاها باید برای آگاه سازی مردم در خطبه های خود کمبود و استفاده صحیح از آب را به مردم گوشزد کنند خاطر نشان کرد: خطبه های نماز جمعه به عنوان یکی از تریبون های تاثیر گذار در میان مردم مومن و مسلمان است از این رو تمامی امامان جمعه باید در خطبه های خود بر این مسئله تاکید داشته باشند.

مهندس طاهری  با تاکید بر اینکه خطبه های امامان جمعه جایگاه ویژه ای در میان مردم دارد بیان کرد: امامان جماعت میتوانند با تاکید و تذکر بر بحران کم آبی و لزوم رعایت در مصرف و استفاده بهینه و بالا بردن راندمان آب مصرفی در بخش کشاورزی کمک زیادی به رفع این بحران داشته باشند.

همچنین تشویق و الگو قرار دادن خانواده هایی که قبوض دوره های متوالی آن ها کم و در حد استاندارد است را به عنوان خانواده های برتر در بحث الگوی مصرف معرفی شوند.

مشاور امور بانوان و خانواده فرماندار شهرستان مُهر با بیان اینکه برگزاری سمینار و کارگاه های های آموزشی برای خانواده در راستای درست مصرف کردن آب را مهم ارزیابی کرد.

همچنین در این جلسه فریدون نژاد معاون مدیریت آموزش و پرورش ضمن اشاره به برگزاری مسابقات و برنامه هایی در این راستا در مدارس که هدف بهینه سازی مصرف و آشنایی هرچه بیشتر دانش آموزان با مفاهیم صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف و بکار گیری آن در زندگی خانوادگی و اجتماعی دانش آموزان برشمرد .

در پایان مسئولین حاضر در این جلسه اعلام آمادگی خود را در جهت فرهنگ سازی مصرف آب در شهرستان مطرح کردند.


دیدگاه بینندگان
غیر قابل انتشار: ٠
در صف انتشار: ٠
انتشار یافته: ٠
|
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ ۱۰:۳۱
٠
٠

گرچه صرفه جویی در هر بخشی از مصرف پسندیده ولازم است اما واقعیت آن است که نودوشش درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود وسعم مصارف خانگی وصنعت جمعا چهار درصد است فکری به حال کشاورزی سنتی و صاحبان غیر مسول چاه های دارای پروانه کشاورزی بشود که فکر می کنند پروانه چاه وحی منزل است و مالکیت آب محسوب میشود وبه همین دلیل به بدترین شکل مصرف می کنند

|
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۱۷:۴۴
٠
٠

سلام

ترویج فرهنگ بومی از طریق برنامه های تبلیغی در زمینه مصرف بهینه آب و نشان دادن توانمندی های فرهنگی منطقه در زمینه مصرف صحیح آب و نهادینه سازی آن از طریق توزیع کتاب

کتاب پیشنهادی....درآمدی بر فرهنگ بهره گیری آب در محیط جغرافیایی جنوب فارس


شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • انتقال مطالب طولانی از سایت های دیگر در بخش نظرات
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا
  • نظراتی که ارتباطی با مطلب مندرج ندارد و با هدف القای موضوعی خلاف واقع ارسال شوند