اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ٩٤٦٨
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه
نویسنده : سیاسی
در گفت و گو با شرق؛

مُهرستان »  انتشار نامه ٣٠ ایرانی خارج‌نشین به رئیس‌جمهوری آینده آمریکا برای تجدیدنظر در توافق هسته‌ای و نیز وضع تحریم‌های تازه علیه ایران علاوه بر اینکه موجی از واکنش‌های منفی را در فضای مجازی به همراه داشت، از سوی فعالان اصلاح‌طلب هم نقد شد. این در حالی است که یک جریان رسانه‌ای خاص در تلاش…

مُهرستان »  انتشار نامه ٣٠ ایرانی خارج‌نشین به رئیس‌جمهوری آینده آمریکا برای تجدیدنظر در توافق هسته‌ای و نیز وضع تحریم‌های تازه علیه ایران علاوه بر اینکه موجی از واکنش‌های منفی را در فضای مجازی به همراه داشت، از سوی فعالان اصلاح‌طلب هم نقد شد. این در حالی است که یک جریان رسانه‌ای خاص در تلاش است تا آن ٣٠ نفر را به عنوان «اصلاح‌طلبان خارج‌نشین» معرفی کند. فعالان سیاسی اما در گفت‌وگوهای خود با «شرق» تأکید کردند که بین اپوزیسیون خارج‌نشین که قصد براندازی داشته و ضد منافع ملی به ترامپ نامه می‌نویسد و جریان اصیل اصلاحات نسبتی وجود ندارد؛ چرا که این جریان با وجود اتهاماتی که در سال ٨٨ متوجه آن شد، همواره خواستار حل موضوع هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه کشور بوده است. نگاهی به سابقه فعالان جریان اصلاحات و تأکید آنها بر حل مسئله هسته‌ای که در سایه آن تحریم‌های ظالمانه علیه کشور نیز رفع شود، در تضاد آشکار با نامه ٣٠ نفری است که دقیقا خواستار برگشت به شرایط قبل از توافق برجام هستند.

به گزارش «باشگاه خبرنگاران جوان» این عده در بخشی از نامه خود به ترامپ نوشته‌اند: «در زمان مبارزات انتخاباتی شما، ما و میلیون‌ها ایرانی هم‌عقیده در اعتراض صریح شما به توافق اتمی اوباما، رئیس‌جمهور کنونی، با جمهوری‌اسلامی ایران بودیم. صمیمانه امیدواریم که با انتخاب دولت جدید و کنگره برای اولین بار فرصتی برای بازنگری به عواقب فاجعه‌بار این توافق و اجرای تعهدی که به رأی‌دهندگان در این زمینه داده شد، فراهم شود». بنا به این گزارش، امضاکنندگان این نامه ضمن مقایسه ایران با داعش، حملات صورت‌گرفته در اروپا را هم به جمهوری اسلامی مرتبط کرده و نوشته‌اند اقدامات ایران آغازگر بحران تروریسم بوده است! نامه مزبور در حالی منتشر و با واکنش‌های تند و انتقادی مواجه شده است که برخی از جریان‌های رسانه‌ای وابسته به تندروها ضمن انتشار این نامه، تلاش می‌کنند این نامه را به مستمسکی برای زیر فشار قراردادن اصلاح‌طلبان تبدیل کنند.

موسوی‌لاری: کمک به دلواپسان داخلی 

عبدالواحد موسوی‌لاری در همین پیوند به «شرق» گفت: «اقدام این ٣٠ نفر در راستای کمک به جریان دلواپس داخلی است. اصلاح‌طلبان برجام را عمل دیپلماتیکی ارزیابی می‌کنند که قرار است به کمک آن مشکلات حل شود؛ اما آنهایی که در خارج از کشور به دنبال مشکل‌تراشی برای کشور هستند و از جمله این ٣٠ نفر تلاششان این است که برجام را ناکارآمد جلوه بدهند، مشابه همان کاری که دلواپسان در داخل کشور انجام می‌دهند». وزیر کشور دولت اصلاحات ادامه داد: «جریان اصلاحات معتقد است که تحقق برجام یک توافق عقلایی بوده که نه صد درصد اما تا حدود زیادی منافع ملی را تأمین کرده است. در چنین شرایطی این ٣٠ نفر خارج‌نشین، به کمک دلواپسان آمده و تلاش می‌کنند تا این توافق لغو شود».

او تأکید کرد: «بر همین اساس جریان دلواپس داخلی که در تعارض با دولت هستند و برجام را زیر سؤال می‌برند، مراقب باشند با وطن‌فروشان خارج‌نشین هم‌صدا نشوند. ممکن است دلواپسان با دولت مشکل داشته باشند؛ اما مواظب باشند با این ٣٠نفری که اصل موجودیت نظام و ایران را قبول ندارند هم‌صدا نشوند».

رمضان‌زاده: این اقدام خیانت است

در همین ارتباط، عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات هم در گفت‌وگو با «شرق» با تأکید بر اینکه اقدام این ٣٠ نفر چیزی جز خیانت نام ندارد، گفت: «مواضع براندازانه و ضد نظام این جریان که این ٣٠ نفر هم شامل آنها می‌شوند، روشن است و خط فاصله اصلاح‌طلبان با این گروه نیازی به اثبات ندارد».
این فعال سیاسی ادامه داد: «آنچه رهبری جریان اصلاحات اعلام کرده مسیر حرکت اصلاحات را روشن کرده که جز از مسیر قانون اساسی و اتکانکردن به نیروهای خارج‌نشین نمی‌گذرد. جریان اصلاحات هرکجا که لازم بوده به دفاع از کیان ایران و نظام اسلامی بلند شده است. عموم رزمنده‌هایی که در جریان جنگ ایران و عراق برای دفاع از کشور رفتند جزء این جریان هستند؛ بنابراین هرگونه نسبت برقرارکردن بین آن ٣٠ نفر و جریان اصلاحات، دست‌وپازدن یک جریان شکست‌خورده است که با هر سازی که خارجی‌ها برای آن کوک می‌کنند، هم‌صدا می‌شود».

رمضان‌زاده تأکید کرد: «شهید مطهری قبلا گفته بود کمونیسم و لیبرالیسم دو تیغه قیچی برای نظام هستند، اکنون هم خارج‌نشین برانداز و دلواپس داخلی دولبه قیچی هستند که برای ضربه‌زدن به ایران به حرکت درمی‌آیند».

منصوری: باید تأسف خورد

آذر منصوری، از اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت هم در گفت‌وگوی خود با «شرق» تأکید کرد جریان اصلاحات با هرگونه جریان برانداز و کسانی که عَلَم مخالفت با ایران را برداشته‌اند، مخالف است و موضع آن در برابر این جریان‌ها روشن است. این فعال سیاسی با بیان اینکه مسیر اصلاح‌طلبی از معبر قانون اساسی می‌گذرد، گفت: «با توجه به این رویکرد، هیچ نوع رفتاری که به منافع ملی آسیب برساند یا موجب تضعیف آن شود، نسبتی با جریان اصلاح‌طلبی ندارد».

منصوری با بیان اینکه جریان اصلاحات باوجود این در چند سال گذشته، با بی‌مهری فراوان مواجه شده است، گفت: «بااین‌حال این جریان در جهت تأمین منافع ملی از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است؛ اما باوجود تأکید رهبری مبنی بر جذب حداکثری، خطی تلاش می‌کند این جریان اصیل را که یکی از بال‌های نظام جمهوری اسلامی است، به براندازی متهم کند. او ادامه داد: همین واکنش‌ها در یک روز گذشته مرزها را با جریان خارج‌نشین روشن می‌کند. باید برای کسانی که خود را ایرانی می‌دانند؛ اما دست به نگارش چنین نامه‌ای زده‌اند تأسف خورد، این افراد جز دشمنی با کشور و مردم و منافع ملی مطلب دیگری را دنبال نمی‌کنند».

منبع : شرقشما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • انتقال مطالب طولانی از سایت های دیگر در بخش نظرات
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا
  • نظراتی که ارتباطی با مطلب مندرج ندارد و با هدف القای موضوعی خلاف واقع ارسال شوند