اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ٩٥٢٦
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : ۱ دیدگاه
تدبیری باید...

مُهرستان / نگاه مخاطبان » نخل به عنوان یکی از درختان سازگار با مناطق گرمسیری  که آمیختگی فرهنگی با نیاکان ما دارد و یکی از بخشنده ترین درختان است. درختی است که تقریبا تمام محصولات از برگ و تنه خشک گرفته تا خرمای شیرین و حتی شیره جانش (خاف) یا همان پنیر نخل قابل استفاده است. اما…

مُهرستان / نگاه مخاطبان » نخل به عنوان یکی از درختان سازگار با مناطق گرمسیری  که آمیختگی فرهنگی با نیاکان ما دارد و یکی از بخشنده ترین درختان است. درختی است که تقریبا تمام محصولات از برگ و تنه خشک گرفته تا خرمای شیرین و حتی شیره جانش (خاف) یا همان پنیر نخل قابل استفاده است. اما همین بخشندگی ظاهرا قاتل جانش شده است و نخلستان‌های شهرستان مُهر بعنوان یکی از بزرگترین کمربندهای سبز در جنوب کشور همواره در معرض چالش های زیادی برای بقا بوده است.

 از مشکلات کم آبی گرفته تا نداشتن صرفه اقتصادی در اثر نبود صنایع تبدیلی وعدم فرهنگ سازی برای قرار گرفتن خرما به‌عنوان یک ماده مغذی و سرشار از مواد مورد نیاز بدن و تقریبا ارگانیک ترین محصول تولیدی در سبد غذایی ایرانیان و در نتیجه رهاشدن باغ ها در یک دوره زمانی که بقاء آنها را با خطر مواجه ساخته بود، اما بر همه این مشکلات باید معضلی تحت عنوان قطع دزدانه درختان برای مصرف پنیر آن را هم افزود که باعث می شود تا گاها زحمات یک دهه یک باغدار به طرفه العینی در یک تفریح شبانه به پای چند نفر ذبح شود.

براستی چاره چیست ؟

از آنجا که عموما باغات نخل در بیشتر ساعات شبانه روز بدون نگهبان است لذا این موجودات پای در گِل و بی پناه در معرض تهدید می باشند، از طرفی امکان استقرار نگهبان توسط صاحبان باغ ها هم به علت کوچک بودن آنان و غیر اقتصادی بودن مقدور نیست و به همین دلیل گاه و بیگاه شاهد ذبح شدن نخل ها بوده ایم.

 بعضا حتی اگر عامل این ناهنجاری هم شناسایی شود معمولا باغداران به علت ترس از اقدام تلافی جویانه در آینده اقدام به طرح دعوی نمی کنند و این موضوع باعث شده تا کماکان این مشکل وجود داشته باشد به طوری که چند شب قبل یکی از نخل های وسط بلوار امام علی (ع) شهر مُهر در فاصله صد متری منطقه انتظامی روبروی ترمینال مسافربری را قطع کرده اند و این گونه گستاخ شدن دیگر غیر قابل تحمل است.

 لذا بجاست تا باتوجه به اینکه هزینه زیادی برای داشت هر درخت مصرف می شود و سازمان های نظیر منابع طبیعی و… برای ایجاد فضای سبز هزینه های زیادی را متحمل می شوند_ لذا موضوع قطع درختان نخل با توجه به نبود شاکی خصوصی به دلایل ذکر شده باید توسط مسئولین امر پیگیری شود.

به عنوان مثال در مورد اخیر شهرداری می تواند شاکی باشد یا دادستان به عنوان مدعی العموم می تواند با طرح شکایت در دادگستری و تشکیل پرونده با استفاده از توان نیروهای انتظامی و کار منسجم نسبت به شناسایی و برخورد با مسببان این پدیده شوم  به طور کلی و نه آین مورد خاص اقدام نماید تا بازدارندگی لازم ایجاد شود، به طوری که در صورت قطع درختی حتی در صورت عدم شکایت مالک، مدعی العموم خودش تحت عنوان لطمه به محیط زیست شاکی باشد.

 یادمان باشد که مرگ هر بوته سبز مرگ ما انسانهاست امید که چتر قانون بر سر این قامت های استوار سایه افکند.

برچسب ها : خرما،نخل

دیدگاه بینندگان
غیر قابل انتشار: ٠
در صف انتشار: ٠
انتشار یافته: ٠
|
۱۳۹۵/۱۰/۱۶ ۲۰:۲۴
٠
٠

وقتی جلو نیروی انتظامی رو قطع میکنن از نخلستونای دور تا شهر چه انتظار.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • انتقال مطالب طولانی از سایت های دیگر در بخش نظرات
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا
  • نظراتی که ارتباطی با مطلب مندرج ندارد و با هدف القای موضوعی خلاف واقع ارسال شوند