اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١١٧٦٧
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه
گذری از روستای پاقلات لامرد؛

مُهرستان » پاقلات که در جنوب استان فارس و در شرق شهرستان لامرد واقع شده، یکی از این روستاهاست. روستایی که اهالی آن توانسته‌اند با تکیه بر عزم جمعی، نه صرفا همچون سال‌های گذشته آن را آباد نگه دارند، لکن با همتی کم‌نظیر محیط‌زیست دهات را نیز که بر اثر طمع بعضی سودجویان و دستکاری‌های آدمی…

مُهرستان » پاقلات که در جنوب استان فارس و در شرق شهرستان لامرد واقع شده، یکی از این روستاهاست. روستایی که اهالی آن توانسته‌اند با تکیه بر عزم جمعی، نه صرفا همچون سال‌های گذشته آن را آباد نگه دارند، لکن با همتی کم‌نظیر محیط‌زیست دهات را نیز که بر اثر طمع بعضی سودجویان و دستکاری‌های آدمی رو به نابود شدن گذاشته بود، احیا کنند.

کشاورزی محدود در پاقلات

پاقلات یکی از جنوبی‌ترین روستاهای استان فارس و از توابع قسمت اشکنان در شهرستان لامرد هست.

آ در کنار این چشمه‌ها، وجود سفره‌های غنی آب زیرزمینی در پاقلات نیز باعث شده اهالی این دهات چه در راستای مصارف خانگی و چه در امر کشاورزی، کمتر با مشکل کم‌آبی رو به رو گردند.

با این وجود، هوای داغ و زمین‌های باتلاقی اطراف دهات کمتر شرایط را برای زراعت در این منطقه آماده می‌کند و به این سبب، کمتر از۲۰‌درصد اهالی پاقلات به کشاورزی یا باغداری مشغولند.

متاسفانه در پاقلات نیز مثل بسیاری از دیگر روستاهای کشور، تاکنون کشاورزی علمی و آبیاری مکانیزه مورد توجه اهالی قرار نگرفته و آبیاری زیادتر نخلستان‌ها و زمین‌های کشاورزی این دهات با حفر چاه‌های کم عمق و به روش سنتی انجام می‌شود. البته حیدر حاتمی، عضو انجمن سبزگستران پاقلات به جام‌جم می‌گوید تعداد چاه‌های حفرشده از طریق کشاورزان پاقلاتی به اندازه‌ای نیست که تاثیر چندانی بر مراجع آب زیرزمینی منطقه بگذارد. او علاوه بر این تاکید می‌کند علی رغم این، بعضی کشاورزان پاقلاتی برای اداره هرچه خوب تر مصارف آب خود، به آبیاری بارانی برای مزارع و آبیاری قطره‌ای برای نخلستان‌ها روی آورده‌اند.

آمار بیکاری کمتر از ۱۰ درصد

حدود ۱۲۰۰ نفر ساکن پاقلات می باشند و چون‌‌ کشاورزی در این دهات کمتر رواج دارد، زیادتر پاقلاتی‌ها در کارخانه‌های اطراف یا در صنعت ها منطقه عسلویه کار می‌کنند. بعد از شغل ها صنعتی و کشاورزی، معلمی دیگر حرفه دوست داشتنی اهالی این روستاست و به گفته حسین علی‌نیا، دهیار پاقلات، اکثر از ۵۰ معلم پاقلاتی در مدرسه ها شهرستان لامرد مشغول به تعلیم می باشند.

علی‌نیا در گفت‌وگو با جام‌جم تاکید می‌کند آمار بیکاری در پاقلات کمتر از ۱۰ درصد هست و این مسئله باعث شده وضع دیگر مسائل اجتماعی نیز در این دهات خوب باشد. او در این مورد می‌گوید: در پاقلات کمتر شاهد آسیب‌ها و جرم‌هایی مثل سرقت، نزاع و اعتیاد هستیم و با این که در دهاتی ما نیروی انتظامی حضور ندارد، امنیت بالایی در آن حکمفرماست.

پاقلاتی‌ها به طور مستمر آیین‌های دینی را با شور و اشتیاق خاصی برگزار می‌‎کنند. تهیه هزینه‌های این برنامه‌ها از طریق خیران پاقلاتی صورت می‌گیرد.

دفاع جانانه از محیط‌زیست

تلاش‌های چند ساله جوانان پاقلات در قالب انجمن سبزگستران در محافظت و احیای زیست‌بوم منطقه منحصرا مورد توجه مردم پاقلات قرار نگرفته، لکن دیدگاه مدیران ادارات مراجع طبیعی و محیط‌زیست شهرستان لامرد را نیز به خود جلب کرده هست.

اعضای انجمن سبزگستران، طرح‌هایی را نیز با مشارکت مدیران اداره محیط‌زیست شهرستان اجرا کرده‌اند؛ من جمله مهم‌ترین آنان می‌توان به ایجاد آبشخورهایی برای حیات وحش منطقه در کوه‌ها و مراتع اطراف پاقلات اشاره نمود. ‌ ‌ در چند سال موخر، قسمتی از بودجه سبزگستران از سوی ادارات محیط‌زیست و مراجع طبیعی ‌لامرد تهیه شده است‌، اما عمده هزینه فعالیت‌های این انجمن از طریق خود اهالی پاقلات و به مخصوص خیران آن تهیه می‌شود. خیرانی که بعد از رویت تلاش‌های بی‌وقفه اعضای این تشکل، در کنار ساخت بناهای فرهنگی و دینی در دهات کمک‌هایی را نیز به انجمن سبزگستران داشته‌اند.

مردمان انقلابی

تعهد اهالی پاقلات به باورهای دینی و علاقه وافر این مردم به خاک میهن، سبب گردید پاقلاتی‌ها در دوران دفاع مقدس حضور پر رنگی در جبهه‌های نبرد دارا باشند. عباس احمدی، ریاست شورای اسلامی و فرمانده پایگاه مقاومت بسیج پاقلات در گفت‌وگو با جام‌جم به جمعیت حداکثر ۵۰۰ نفری دهات در دهه ۶۰ اشاره و اظهار می‌کند در این روزها حدود صد رزمنده از پاقلات به میدان‌های نبرد اعزام گردیدند و از این جنبه پاقلات جزو فعال‌ترین روستاهای استان فارس در آن دوران بود.

او در مورد این حضور فعال می‌گوید: پاقلات بیشترین تعداد رزمنده را نسبت به میزان جمعیت در سطح شهرستان لامرد به جبهه‌ها اعزام کرد. علاوه بر این پیرترین و جوان‌ترین رزمنده این شهرستان در نبرد تحمیلی نیز از اهالی پاقلات بودند.

اینها نشان می‌دهد پاقلاتی‌ها به طور مستمر در صف اول دفاع از میهن اسلامی حضور داشته‌اند. ریاست شورای اسلامی پاقلات تاکید می‌کند مردم دهات همان طور این روحیه را محافظت کرده‌اند و پاقلات بیشترین پاسدار و بسیجی را نسبت به جمعیت خود در سطح شهرستان دارد و اهالی آن همه‌ساله حضوری پرشور در مراسم هفته دفاع مقدس و دیگر برنامه‌هایی که از جانب نهادهای نظامی در سطح استان فارس برگزار می‌شود، دارند.

حفظ امنیت با بسیجیان روستا

ثبت‌نام از نیروهای داوطلب پاقلات در روزها نبرد تحمیلی به عهده پایگاه مقاومت بسیج این دهات بود.

پایگاه مقاومت بسیج پاقلات تاکنون چنین کلاس‌هایی را برای اهالی دهات تشکیل می‌دهد. در کنار اقدامات فرهنگی، وظیفه محافظت امنیت دهات نیز بر دوش نیروهای پایگاه مقاومت بسیج پاقلات هست و این نیروها از بدو ایجاد پایگاه تاکنون‌ در مواقع ضرورت در سطح دهات گشتزنی می‌کنند. این کارها سبب شده پاقلات، دهاتی امنی باشد و جرم های مثل نزاع، دزدیدن یا توزیع مواد مخدر کمتر در این دهات رویت گردد. اما به گفته فرمانده پایگاه بسیج پاقلات، در اندک مواقعی که چنین مورد های رخ می‌دهد، اهالی دهات و نیروهای بسیجی آن کوشش می‌کنند تا حد محتمل مسئله را داخل دهات حل‌وفصل کنند و کمتر پای نیروهای انتظامی را به پاقلات بکشانند.

حرمت حیات در پاقلات

علاقه زیاد مردم پاقلات به طبیعت سرزمین مادری و همت کم‌نظیر آنان در محافظت از عرصه‌های طبیعی باعث شده در سال‌های موخر زیست‌بوم آنان تا حدودی احیا گردد، چراکه پاقلاتی‌ها چند سالی هست بصورتی خودجوش به آگاه‌سازی عمومی و عرضه آموزش‌های زیست‌محیطی پرداخته‌اند.

حیدر حاتمی، عضو انجمن سبزگستران پاقلات در این مورد می‌گوید: امروزه هیچ حیوانی در این دهات از دست مردم اذیت کردن نمی‌بیند و حتی پرندگان نیز به راختی و بدون بیم از شکار شدن در آسمان پاقلات پرواز می‌کنند؛ چراکه در چند سال گذشته، مراقبت از طبیعت و حیات‌وحش، به وظیفه‌ای همه گیر میان مردم دهات مبدل شده هست.

فراگیر شدن محافظت محیط‌زیست در پاقلات از زمانی شروع گردید که عده ای از جوانان دهات دریافتند زیست‌بوم زادگاهشان در حال نابود شدن هست. آ

این گردید که این افراد‌ دست در دست هم گذاشتند و انجمن مردمی سبزگستران پاقلات را تشکیل دادند.

به گفته حاتمی، امروزه زیادتر مردم دهات به نحوی یار و یاور سبزگستران می باشند و هم در پاک نگه داشتن محیط دهات حساسیت خاصی به خرج می‌دهند و هم در محافظت گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه به آنان مساعدت می‌کنند‌.شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا