اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١١٨٠٠
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه

مُهرستان » رفعت زنی حدود ۵۰ ساله در گوشه ای از سالن همایش نشسته و به عصایش خیره مانده است؛ برایش کیک و آبمیوه ای می آورند ولی ترجیح می دهد آن را میل نکند تا مبادا در این شرایط نیاز به دستشویی پیدا کند. آرام به کنار دستی اش می گوید دستشویی رفتن برایم سخت…

معلولان

مُهرستان » رفعت زنی حدود ۵۰ ساله در گوشه ای از سالن همایش نشسته و به عصایش خیره مانده است؛ برایش کیک و آبمیوه ای می آورند ولی ترجیح می دهد آن را میل نکند تا مبادا در این شرایط نیاز به دستشویی پیدا کند.

آرام به کنار دستی اش می گوید دستشویی رفتن برایم سخت است ترجیح می دهم چیزی برندارم.

می گوید از صبح که برای شرکت در این همایش از خانه بیرون آمده تا لحظه نشستن بر صندلی خیلی اذیت شده و به سختی آمده است و از بیم اینکه نیاز به دستشویی پیدا کند صبحانه نخورده است و اکنون نیز با وجود ضعف، ترجیح می دهد چیزی میل نکند.
این بانوی توانجو ادامه می دهد که اولین و مهمترین خواسته خودش و کسانی که مانند او هستند این است که در رفت و آمد شهری آنها هم دیده شوند و شهرها، معابر و مبلمان شهری به گونه ای طراحی شوند که برای همگان قابل استفاده باشند.

او که سالهاست مجبور است با کمک عصا راه برود می گوید زمانیکه حتی حق راه رفتن ما در خیابان و کوچه و پس کوچه های شهر نادیده گرفته می شود چگونه می توان انتظار داشت که مشکلات دیگر ما دیده و شنیده و رفع شوند.
معصومه دختر جوان دیگری که او هم در راه رفتن مشکلی شبیه رفعت دارد، می گوید: در روز معلول نیز همه از مسئولان، معاونان و مدیران و خود معلولان بر این اصل اتفاق نظر دارند که شهر باید بدون تبعیض به گونه ای مناسب سازی شود که برای همه قابل استفاده باشد چراکه رفاه، تحصیل و اشتغال حق ماست.

اما اینها همه حرف های زیبایی است که برای چنین روزی تدارک دیده و زود فراموش می شوند و دوباره روز از نو، روزی از نو.
بانویی میانسال که کمی آن طرف تر از او نشسته است با زبانی تلخ همراه با کنایه دنباله حرف دوستش را می گیرد و می گوید حالا که فقط پای حرف خالی در میان است همه، این روزها از مشکلات ما می گویند؛ یک روز که هزار روز نمی شود یک روز هم ما ورد زبان مسئولان می شویم و می رود تا سالی دیگر که لابد در پناه ایشالاها می گذرد.

زبانی تلخ دارد به تلخی سختی ها و مشقت هایی که او و معلولانی چون او در زندگی خود با تمام وجود لمس کرده اند؛ می گوید همه در این روزها از خود ما زیباتر و شیک تر مشکلات مان را می دانند و بازگو می کنند گویا دارند به ما یادآوری می کنند که خودمان باید در رفع آنها برآییم و آنها سخنرانی های خود را به خوبی به جا آورده اند.
فریده دختر توانجویی که از ناحیه پا دچار اختلال در حرکت است و صدای رادیویی دلنشینی دارد با صدایی که شخصیت های کارتونی دوست داشتنی دهه ۶۰ را یادآوری می کند، می گوید کارهای هنری همچون دوبله را دوست دارد.

او با یادآوری اینکه دوست دارد صدایش شنیده و مشکلات جامعه معلولان مطرح و رفع شوند، می گوید مهمترین مشکل معلولان به ویژه در لرستان اشتغال و توانمندسازی معلولان است اما اینجا حتی معلولانی که از استعداد و توانایی خاصی هم برخوردار هستند نادیده گرفته می شوند.
وی افزود: ساخت، تجهیز و ارائه تجهیزات و وسایل توانبخشی برای معلولان در کنار مناسب سازی شهری و محیط زندگی برای تردد راحت و آسان از دیگر خواسته ها و نیازهای ضروری معلولان است که نادیده گرفته می شوند.

زینب موسوی بانوی توانجوی دیگری است که با تاکید بر اینکه باید شرایط ازدواج دختران و پسران جوان معلول فراهم شود، گفت: فراهم کردن شرایط و زمینه مسکن معلولان و توانمندسازی آنها برای تحصیل و ورود به بازار کار باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به ارائه خدمات درمانی به افراد معلول گفت: باید امکانات درمانی و تجهیزات توانبخشی مورد نیاز این افراد دراختیار آنها گذاشته شود تا بتوانند سختی های کمتری در زندگی داشته باشند.
این بانوی توانجو یادآور شد: افراد معلول باید در جامعه حضور داشته باشد و لازمه این حضور این است که در جامعه فرهنگ سازی لازم صورت گیرد تا مردم با این افراد، رفتار مناسب داشته باشند.

علی مرد ۳۰ ساله توانجویی که مهمترین نیاز توانجویانی همچون خود را شرایط برابر برای حضور در اجتماع می داند نیز می گوید که در گام نخست باید کوچه و خیابان ها، پارک و اماکن تفریحی و ادارات و بانک ها به گونه ای طراحی شوند که شرایط استفاده معلولان نیز در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: بعد از این اینکه فرد معلول حق راه رفتن در بیرون از خانه خود را داشت به عنوان فردی و عضوی در جامعه باید به سایر حق و حقوق او اعم از تحصیل، اشتغال، ازدواج و مسکن احترام گذاشت.

محمد اصلانی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در این خصوص با تاکید بر اینکه جامعه امروز نیازمند روشنگری بیشتری در مورد معلولان است، گفت: حق هر شخص معلول است که مستقل و بدون نیاز به کمک شخص و یا اشخاصی دیگر از خدمات شهری بهره مند شود که لازمه این امر، مناسب سازی فضای شهری است.
وی افزود: بهزیستی به عنوان متولی مستقیم مرتبط با معلولان باید در راستای فرهنگ سازی در مورد معلولان و تغییر نگاه جامعه به این افراد به صورت مداوم و مستمر همایش هایی برگزار کند تا جامعه به روشنگری و بیداری لازم در مورد معلولان برسد.

اسدالله حیدری مدیرکل بهزیستی لرستان نیز در این خصوص اظهار داشت: نقص عضو و معلولیت تنها در صورتی می تواند به ناتوانی و کاهش توانمندی یک فرد منجر شود که جامعه فرصت حضور و مشارکت در اجتماع را از او بگیرد.
وی افزود: متاسفانه امروز جامعه به گونه ای است که هر فردی حتی با کمترین معلولیت دیگر ناتوان است و امکان و فرصت حضور و مشارکت در جامعه را ندارد در حالیکه همان شخص معلول می تواند پزشک، مهندس و یا هنرمند برجسته ای باشد.

مدیرکل بهزیستی لرستان با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۰ درصد جامعه معلول است، گفت: در آینده که جمع زیادی از جمعیت جوان فعلی سالمند می شوند میزان جمعیت ناتوان نیازمند به حمایت های لازم بیشتر می شود.
وی با تاکید بر رفع نگاه تبعیض آمیز به گروه های آسیب پذیر اعم از معلولان، سالمندان و بیماران افزود: شهرداری ها و مدیران اجرایی دستگاه های مختلف مرتبط با این موضوع باید بدانند که اعمال سیاست ها و برنامه های غیرکارشناسی و غیرعالمانه آنها می تواند اثرات غیرقابل جبرانی بر زندگی این شهروندان داشته باشد.
وی با تاکید بر ضرورت گستردگی چتر حمایتی تامین اجتماعی و بیمه ها گفت: در عین حال که سیستم نباید صدقه ای باشد، معلولان نیز باید مطالبه گر باشند.شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا