اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١١٨٠٦
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه
پس از گذشت 12 سال، تنها از آلودگی بهره مند شدیم!

مُهرستان » چندی است حرف و حدیث‌های فراوانی مبنی بر آنچه که “لغو مصوبه بومی گزینی در پارس جنوبی تا شعاع ۱۵۰ کیلومتری” خوانده شده است؛ حاشیه‌های فراوانی را به دنبال داشته است. آنگونه که سکینه الماسی نماینده شهرستان‌های جم، دیر، کنگان و عسلویه در یک نشست خبری عنوان کرده است؛ در گذشته نیروی بومی عسلویه…

حوزه نفوذ پارس جنوبی

مُهرستان » چندی است حرف و حدیث‌های فراوانی مبنی بر آنچه که “لغو مصوبه بومی گزینی در پارس جنوبی تا شعاع ۱۵۰ کیلومتری” خوانده شده است؛ حاشیه‌های فراوانی را به دنبال داشته است.
آنگونه که سکینه الماسی نماینده شهرستان‌های جم، دیر، کنگان و عسلویه در یک نشست خبری عنوان کرده است؛ در گذشته نیروی بومی عسلویه تا شعاع ۱۵۰ کیلومتری تعریف شده بود که شامل استان های همجوار نیز می شد که با تلاش‌های انجام شده استان های همجوار از این مصوبه خارج شدند.
الماسی افزوده است: “در زمان حاضر مصوبه ۵۰ درصد اشتغال نیروهای بومی در تاسیسات نفت گاز تنها شامل استان بوشهر است و براساس محل سکونت افراد اولویت بندی می شوند“.
در این میان و پس از اعلام و انتشار این خبر، برخی از رسانه‌های حامی جریان‌ وابسته به طیف شکست خورده در انتخابات مجلس شورای اسلامی در لامرد و مُهر با ایجاد جو رسانه‌ای به صورت کنایه، تصویب بومی گزینی مردم مُهر، پارسیان و لامرد در پارس جنوبی را حاصل تلاش نماینده سابق مجلس قلمداد کرده و لغو آن را نتیجه عملکرد نماینده کنونی بر شمرده اند.
این در حالی است که با رجوع به گذشته خواهیم یافت چنین مصوباتی وجود خارجی نداشته و تنها به چند دستور وزیر و برخی مدیران میانی وزارت‌خانه نفت منتج شده است و موارد این چنینی در ماه های اخیر نیز توسط سید محسن علوی نماینده مردم لامرد و مُهر در مجلس در جریان آزمون استخدامی وزارت نفت اتفاق افتاده و وی با اخذ دستور مشابه از مقام عالی وزارت جوانان جویای کار لامرد و مُهر را بومی پارس جنوبی محسوب نموده است.

کدام مصوبه لغو شده است؟

اما سوال اساسی که در اینجا مطرح می‌شود این است که نماینده نواحی جنوب استان بوشهر از لغو کدام مصوبه سخن می گوید؟ با رجوع به مصوبات رسمی و ابلاغی دولت در سال‌های گذشته درخواهیم یافت، تنها مصوبه در این زمینه به تیرماه سال ۱۳۸۴ در اواخر دولت اصلاحات باز می‌گردد که با عنوان “طرح آمایش نواحی تاثیرپذیر از حوزه گازی پارس جنوبی بنا به پیشنهاد مشترک سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارتخانه‌های نفت‌، کشور و مسکن و شهرسازی در پنج فصل و ۲۹ ماده به تصویب هیات دولت وقت رسیده و هم اکنون نیز در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قابل دسترسی است و پس از تعریف حوزه نفوذ پارس جنوبی و تصویب آن مقرر گردید مراکز جمعیتی پیرامونی تاسیسات صنعتی، در این تعریف قرار گرفته و در یک سیکل خدمت دهی هماهنگ به پشتیبانی هم بپردازند.

نکته قابل توجه این است که پس از این تاریخ و پس از گذشت بیش از ۱۲ سال از تصویب این مصوبه، هیات دولت هیچ گونه مصوبه در این راستا نداشته است و در جدیدترین خبر، خانم الماسی طی یک نشست خبری با اعلام اینکه در قانون برنامه ششم توسعه مناطق همجوار از این قانون حذف شده اند و بومی صرفا به استان بوشهر اتلاق می شود!

با این تفاسیر اگر طرحی در قانون برنامه ششم توسعه پیرامون بازتعریف حوزه نفوذ پارس جنوبی صورت گرفته است، می‌بایست توسط مسئولین و نمایندگان مردم در مجلس در نواحی پیرامون پارس جنوبی نظیر جنوب فارس یعنی شهرستان های لامرد و مُــهر و غرب هرمزگان در دستور کار قرار داده و پیگیری کنند تا سهم این مناطق نیز به صورت کامل لحاظ شود و در صورتی که از این طرح اطلاع داشته و از کنار آن گذشته اند که باید تاسف خورد.
چندی پیش و در جریان اعتراضات جمعی از جوانان جویای کار مُهری جهت اشتغال در صنایع مستقر در منطقه و نیز نحوه برخورد مدیران پارس جنوبی در عدم به کارگیری و اخراج آنان، سکینه الماسی با رد آن، چنین برخوردهایی را تکذیب کرد، اما ایشان هم اکنون در یک نشست خبری، از خارج شدن نواحی پیرامونی از این طرح خبر می‌دهد!

از عسلویه تنها آلودگی اش نصیب مُهر و لامرد و پارسیان شده است!

سال‌هاست که بر اثر فعالیت پتروشیمی‌ها و صنایع پالایشی مستقر در پارس جنوبی، اثرات مخربی بر زیست بوم مناطق وسیعی از نواحی پارسیان، مُهــر و لامرد گذاشته است و هیچ کسی در این زمینه پاسخگو نیست! حال آنکه کمترین توقع مردم این مناطق که رابطه تنگاتنگ خانوادگی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی فراوانی با حوزه انتخابیه سرکار خانم الماسی دارند، بومی محسوب شدن در این صنایع آلوده کننده است که از آن نیز محروم گردیده‌اندآیا تاکنون از خود پرسیده اید که حق آلایندگی به این منطقه پرداخت می گردد؟ آیا آمار معتبری از میزان اشتغال جوانان آن خطه در این تاسیسات وجود دارد؟شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا