اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١١٨٥٣
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه
نویسنده : علمی

مُهرستان » میدان نفتی رگ سفید با حضور دستگاه های مختلف و بر اساس طرح خلاق و بي نظير مهندس اكبر غلامي جوان موفق لامردی حريق پس از ٥٨ روز مهار شد. به گزارش مُهرستان؛ مهندس غلامي با ارايه طرحي براي كشتن چاه و ساخت ابزاري منحصر بفرد كه با آلياژي بسيار خاص با قابليت كاركرد…

مُهرستان » میدان نفتی رگ سفید با حضور دستگاه های مختلف و بر اساس طرح خلاق و بي نظير مهندس اكبر غلامي جوان موفق لامردی حريق پس از ٥٨ روز مهار شد.

به گزارش مُهرستان؛ مهندس غلامي با ارايه طرحي براي كشتن چاه و ساخت ابزاري منحصر بفرد كه با آلياژي بسيار خاص با قابليت كاركرد در دماهاي بالآي ١٠٠٠ درجه موفق به ساخت و استفاده از اين ابزار در مهار چاه شدند، كه در نوع خود ابزاري خاص و داراي تكنولوژي مي باشد.
چاه ۱۴۷ رگ سفید پس از ۵۸ روز عملیات، با همت کارشناسان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران و ثبت رکوردهای بی سابقه مهار شد.

مهندس غلامي در گفتگو با این پایگاه خبری گفت: عمليات كشتن چاه از دو روش bottom kill و top kill همزمان آغاز شد و طَي ١٤ عمليات كه از بالا انجام شد كشتن چاه به دليل فشار بسيار بالا و دماي زياد در دهانه چاه موفقيت آميز نبود. لازم به ذكر است در صورت موفقيت كشتن چاه از عمق براي أيمن سازي و كشتن نهايي چاه عمليات از بالا بايد صورت ميگرفت.
وی افزود: به محض وقوع این حادثه، با وجود اندوه فراوان ناشی از شهادت دو تن از همکارانمان، ستاد مشترک مهار فوران به دستور وزیر محترم نفت تشکیل و دو برنامه مهار از عمق و کنترل از سطح در دستور كار قرار گرفت.

غلامی افزود؛ فشار بالای ۲۴۰۰psi را از موانع اصلی مهار از سطح دانست و گفت: پس از دو هفته از زمان فوران دو لوکیشن مهیا و دکل های ۹۳ و ۹۴ فتح در موقعیت های مورد نظر مستقر و عملیات حفاری چاه انحرافی در موقعیت ۱۴۷ c از یکم آذر ماه آغاز شد و با گذشت ۳۴ روز از آغاز حفاری انحرافی ساعت ۲۰ روز پنجم دی ماه نخستین علایم سطح الارضی مهار چاه شامل تغییر رنگ و ارتفاع شعله نمایان و در ساعت ۲۱ و ۴۵ دقیقه آتش مهیب چاه سرکش ۱۴۷ رگ سفید مقهور اراده حفارگران شد.

لازم به ذکر است؛ آخرین مهار فوران از سطح به حدود ۷ سال گذشته و مربوط به نفت شهر است که فشار سطحی خروج سیال آن ۹۶۰ PSI بوده است. این در حالی است که در رگ سفید فشار به میزان ۲ هزار و ۴۰۰ PSI است، فشاری که نزدیک به دو و نیم برابر نفت شهر است.

گفتنی است مهندس اكبر غلامي داراي مدرك كارشناسي ارشد مهندسي تبديل انرژي از دانشگاه صنعتي شريف است. این نخبه جوان پس از همکاری در این طرح توسط معاون وزیر نفت تقدیر شد.

مهار چاه رگ سفید_مهندس غلامی
مهار چاه رگ سفید_مهندس غلامیشما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا