اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١١٨٥٥
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه
رئیس جمهوری؛

مُهرستان » رئیس‌جمهور بار دیگر با مردم سخن گفت؛ آنچه دکتر حسن روحانی بیان می‌کند نه یک دستور بلکه در راستای حفظ حقوق متقابل معترضان و منتقدان و همچنین نهادهای مسئول است. او روز یکشنبه در جلسه هیات دولت با تاکید بر حق اعتراض هموطنان به آنها توصیه کرده بود که خواسته‌ها و اعتراضات خود را…

حسن روحانی

مُهرستان » رئیس‌جمهور بار دیگر با مردم سخن گفت؛ آنچه دکتر حسن روحانی بیان می‌کند نه یک دستور بلکه در راستای حفظ حقوق متقابل معترضان و منتقدان و همچنین نهادهای مسئول است. او روز یکشنبه در جلسه هیات دولت با تاکید بر حق اعتراض هموطنان به آنها توصیه کرده بود که خواسته‌ها و اعتراضات خود را از راه قانونی به گوش مسئولان برسانند. دیروز هم رئیس‌جمهور در جلسه با روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس، به موضوع حوادث چند روز گذشته در کشور اشاره کرد و گفت: طی چند ماه گذشته ما یک انتخابات بسیار شکوهمند و شاید رقابتی‌ترین انتخابات را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داشتیم. به گزارش ایسنا؛ دکتر حسن روحانی افزود: حضور و مشارکت گسترده مردم در سراسر کشور در این انتخابات که حتی با یک مساله امنیتی و یا نزاع و برخوردی میان مردم مواجه نبود، بسیار چشمگیر بود و گروه‌های حاضر در جامعه هر کدام نظر خودشان را می‌گفتند. این روند و برگزاری یک انتخابات عظیم و پرشکوه و با حضور گسترده مردم، پیروزی بزرگی برای ملت و انقلاب و کشور بعد از حدود ۳۹ سال بود.

آمریکا در رد برجام تنهاست
رئیس‌جمهور با بیان اینکه البته موضوع برجام فراز و نشیب دارد، گفت: طبیعی و معلوم است موضوعی که یک طرف ما، قدرت‌های بزرگ هستند، مخصوصا یکی از آن کشورها آمریکا است که با ما دشمنی دارد، فراز و نشیب داشته باشد. به هر حال آمریکا شکست بزرگی در برابر متحدینش و حتی اروپا متحمل شد. فقط یکی دو کشور و یک رژیم منفور غاصب از آمریکا حمایت کردند و همه دنیا در برابر این کشور ایستاد. این یک پیروزی بزرگ و عظیم و بین‌المللی برای همه ما بود و دنیا هم این پیروزی را دید. وی اظهار داشت: مساله بعدی موفقیتی بود که برای ثبات و امنیت منطقه و برای از بین بردن تروریسم به دست آوردیم. هیچ‌کس تردید ندارد که ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه، نقش مهم و اساسی داشته است. امروز هم برای صلح، آینده سوریه، ثبات بیشتر عراق، ثبات بیشتر در لبنان و برای دفاع از مظلومین، همه جا ایران نقش مثبت دارد.

دستاورد‌های اقتصادی
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امسال رشد اقتصادی ما در ۶‌ماهه اول، ۶‌درصد است. تمام کشورها به‌طور متوسط رشد اقتصادی‌شان ۲ الی ۳‌درصد است. رشد اقتصادی ما از متوسط دنیا بهتر است و ما پیش رفتیم. ما ۷۰۰‌هزار شغل درست کردیم. نتیجه در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال، گواه یک کار عظیم است؛ ۷۰۰‌هزار شغل درست کردن، مگر کار کمی است؟

سه برابری یارانه 
رئیس‌جمهور گفت: دهک‌های بسیار پایین و مستضعف ما که مستمری آنها امسال، یعنی در ۹۶ نسبت به سال ۹۵ به‌طور متوسط بیش از سه برابر شده است. کجا داریم؟ در کدام کشور که اقشار سطح پایین جامعه آن ۸ الی ۱۰‌میلیون نفر است، مستمری این افراد در طول یکسال نسبت به سال گذشته به‌طور متوسط بالای ۳ برابر شده است. ما کار عظیمی کردیم.

حوزه انرژی
رئیس‌جمهور اظهار داشت: خودکفایی در تولید گندم، گازوئیل و صادرات گازوئیل داریم و به سمت خودکفایی در تولید بنزین می‌رویم که کار عظیمی است. در پارس جنوبی، در طول ۴ سال معادل همه سال‌های قبل کار کرده‌ایم. فازهای ۱۰ – ۱۱ را به ثمر رساندیم که کار بسیار عظیم و بزرگی است.

حوزه بهداشت
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در حوزه بهداشت و درمان نگاه کنیم که نسبت به ۵ الی ۷ سال پیش وضع‌مان بهتر شده است یا نه؟ ممکن است یکسری مشکلاتی باشد، ما که نمی‌گوییم همه مشکلات حل شده است. اینکه بعضی‌ها می‌گویند ما نگوییم کشور ما گل و بلبل است، بله درست است. گل و بلبل نیست، مشکل داریم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ملت ایران با صلابت، به خوبی از این مشکلات عبور خواهد کرد. ملت ما یک اقلیت و گروه کوچک را که بیایند کاری انجام دهند، شعار خلاف قانون و خواست مردم بدهند و به مقدسات و ارزش‌های انقلاب توهین کرده و تخریب اموال عمومی بکنند، به خوبی جمع می‌کند. ملت بزرگ ما هم از چنین حوادثی زیاد دیده و هم به‌راحتی از اینها عبور کرده است، اینها که چیزی نیست. اما واقعیت آن است که اعتراض مردم فرصت است نه تهدید.

مشکل موسسات

رئیس‌جمهور افزود: موسسات غیرمجاز و تعاونی‌ها که ربطی به این دولت نداشته و حتی مجوز بانک مرکزی را هم نداشتند، مجوزهایشان مجوزهای تعاونی برای دهه ۸۰ و قدیمی است، اشکالات و مشکلاتی داشتند، دولت برای اینکه این مسائل را حل کند، تاکنون ۱۱‌هزار‌میلیارد تومان، پول گذاشته، این بار سنگینی بر دوش دولت است. ما این کار را کردیم. به‌عهده ما نیست. مگر باید این را دولت حل کند؟ برخی رفتند به یک موسسه غیرمجاز اعتماد کردند و این را هم می‌گویند که به موسسه کاسپین بانک مرکزی مجوز داده، شما می‌دانید که موسسه فرشتگان، جزو آنهایی بود که داخل این نبود و مجاز نبود داخل این شود. نمی‌خواهم تفسیرش را بگویم یک قاضی‌ در یکی از شهرها اشتباهی کرده و این گرفتاری برای ما درست کرده که ربطی به دولت ندارد. لذا آمدیم پول‌های بیش از سه‌میلیون نفری که گرفتار بودند را با یک سود عادلانه‌ای پرداخت کردیم، حتی سود عادلانه هم به آنها داده شده است. از تعداد سپرده‌گذاران ۹۸‌درصد مسائلشان حل‌و‌فصل شده و ۲‌درصد مانده حالا ممکن است عدد پولشان بالا باشد ولی تعداد سپرده‌گذار ۲‌درصد است برای حل آن هم داریم تلاش می‌کنیم، یک مشکل قضائی بوده و مجوزهایی لازم بوده، فکر می‌کنم کارهایش را در همین هفته بتوانیم سامان‌دهیم که اموال آنها در اختیار قرار بگیرد، محاسبه و به آنها رسیدگی شود اما عده‌ای هم مشکلات دیگری دارند، یکسری کارگر هستند که صاحب کارخانه فعال است. جنس هم تولید کرده و جنسش هم در انبار است، تقاضا در بازار وجود ندارد. پول ندارد حق کارگرش را بدهد.

ریشه وقایع

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه نمی‌خواهم وارد بحث در این‌باره بشوم که ریشه این حوادث که ایجاد شد، از کجا شروع شد و چه بود، اظهار داشت: درباره این مساله در یک فرصت و زمان دیگر می‌شود بحث کرد و حرف زد. منتها امروز باید متحد باشیم. همه دست‌به‌دست هم دهیم. دیگر بحث سر این نیست که این برای کدام جناح و حزب است و دارای چه تفکری است. بحث، بحث خود نظام و انقلاب و منافع و امنیت و مصالح ملی و ثبات ما و منطقه است.

موسسات اعتباری

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مثلا مساله موسسات اعتباری غیرمجاز را اگر جراحی نمی‌کردیم، چه می‌شد؟ غده‌ای بود که همه بدن اقتصاد ایران را می‌گرفت. خوب جراحی شد. البته برای دولت به‌تنهایی کار سختی بود؛ با قوه قضائیه همکاری لازم بود و مجلس و دیگران همه دست‌به‌دست هم دادند. اما اگر این کار را نمی‌کردیم چه می‌شد. نمی‌توانیم این کار را نکنیم.

بودجه اشتغال

روحانی گفت: الان مشکل بیکاری و معضل اشتغال داریم. باید به شکلی آن را حل کنیم. شما می‌گویید بودجه اشتغال را از جای دیگری بیاورید. اهلا و سهلا، شما نمایندگان مجلس هستید. شما می‌گویید این بودجه را از اینجا نبریم، خوب بگویید از کجا بیاوریم، هر جا بگویید ما حرفی نداریم. رئیس‌جمهور افزود: آیا ما اشتغال نمی‌خواهیم؟ به مردم نگوییم؟ چه کار کنیم؟ به مردم چه بگوییم؟ من به‌عنوان رئیس‌جمهور شما، برنامه ششم، برنامه ششم سر جای خودش، من به‌عنوان رئیس‌جمهور یک برنامه‌ای به مردم ارائه دادم و با این برنامه‌ام مردم به من رأی دادند. خود قانون اساسی هم می‌گوید برنامه به‌عهده رئیس‌جمهور است. اصل ۱۳۴ می‌گوید خط مشی و برنامه با مشورت وزرا بر عهده رئیس‌جمهور است. رئیس‌جمهور تصریح کرد: من الان این بحث را نمی‌خواهم اینجا مطرح کنم. این کاری که شما در مجلس انجام می‌دهید، قاعدتا در کمیسیون تلفیق بحث می‌کنید و می‌روید دنبالش. شما می‌دانید اگر اشتغال را حل نکنیم به یک نقطه‌ بحران می‌رسیم.

بحران در صندوق‌ها

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سالانه ۶۰‌هزار‌میلیارد تومان از جیب دولت به‌خاطر کمبود‌های صندوق‌های بازنشستگی می‌رود، گفت: دلیل آن عمدتا به تصمیمات مجلس و دولت در گذشته مربوط می‌شود؛ با تصویب بازنشستگی زودهنگام، ورودی پول به این صندوق کم شده و خروجی آن زیاد می‌شود و نتیجه آن کسری در صندوق است که هر سال هم بدتر می‌شود و سال آینده باید پول بیشتری برای آن بگذارید.

بودجه

روحانی افزود: از ۳۶۰‌هزار‌میلیارد تومان بودجه عمومی، ۶۰‌هزار‌میلیارد تومان برای صندوق‌های بازنشستگی و بیشتر از ۴۰‌هزار‌میلیارد تومان برای یارانه نقدی تخصیص پیدا می‌کند؛ ۶۰‌هزار‌میلیارد تومان نیز به صندوق توسعه ملی و ۱۰ الی ۱۱‌هزار‌میلیارد تومان هم به‌عنوان پاداش بازنشستگی می‌دهیم؛ علاوه بر آن برای توسعه کشاورزی نیز یارانه‌هایی ارائه می‌کنیم که در مجموع نزدیک به ۲۰۰‌هزار‌میلیارد تومان از این ۳۶۰‌هزار‌میلیارد تومان به‌خاطر مسائلی که در اختیار دولت نیست، از دست ما می‌رود. رئیس‌جمهور ادامه داد: آن ۶۰‌هزار‌میلیاردی که به صندوق‌ها کمک می‌کنیم حاصل یک فرآیندی است که در طول سال‌ها انجام شده و به اینجا رسیده است؛ تقصیر ما نیست اما باید حل کنیم.

از تهدید تا فرصت

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه همه ما موقتی بوده و کشور و مردم ماندنی و ماندگار خواهند بود، اظهار داشت: معتقدم آنچه که این چند روز واقع شده ظاهرش یک نوع تهدید بوده که باید آن را به فرصت تبدیل کنیم و ببینیم مشکل چیست. چراکه همه اینها کسانی نیستند که از خارج دستور گرفته باشند بلکه عده‌ای از آنها مردمی هستند که به خاطر احساسات و مشکلات‌شان به خیابان‌ها آمدند. روحانی با بیان اینکه مردم تنها به خاطر مشکلات اقتصادی به خیابان نیامده‌اند و فقط پول و نان و آب نمی‌خواهند، افزود: یکی از خواسته‌های مردم این است که فضا را بازتر کنیم.

حمایت مردم

روحانی تصریح کرد: اگر همه با هم متحد شویم من تردید ندارم مردم از ما حمایت می‌کنند؛ مردم ۸۰‌میلیون جمعیت است که اگر روزی لازم باشد این مردم در روزهای آینده بیایند و از نظام حمایت کنند خواهید دید که چه جمعیت‌میلیونی در خیابان خواهد آمد، معلوم است اینها به معنای مردم نیستند اما این هم معنایش این نیست که ما نسبت به صدای انتقاد و اعتراض بی‌توجه باشیم و گوش نکنیم بلکه باید گوش کنیم و این را به یک فرصت تبدیل کنیم. ببینیم مساله و راه‌حل آن چیست. دنبال آن راه‌حل بگردیم و حل‌و‌فصل کنیم.

اشتغال با رونق مسکن

رئیس‌جمهور اظهار داشت: جلسات متعددی برای بافت فرسوده گذاشتم و داریم موضوع را دنبال می‌کنیم. حتی فردی را گذاشتم برای نظارت ویژه برای بافت فرسوده. اگر می‌خواهیم اشتغال را درست کنیم، باید مسکن ما به حرکت در بیاید، باید صنایع و بنگاه‌های کوچک و صادرات غیرنفتی به حرکت در بیاید. حمل‌و‌نقل ما باید اصلاح شود، تا هم موضوع انرژی حل شود و هم مساله اشتغال حل شود.

حسن نیت نمایندگان

روحانی خاطرنشان کرد: ما در حسن نیت مجلس و نمایندگان هیچ‌تردیدی نداریم. نمایندگان محترم با حسن نیت دارند دنبال می‌کنند. نماینده ملت هستند. هم شما و هم من نماینده مستقیم ملت هستیم؛ یعنی رئیس‌جمهور نماینده مستقیم کل ملت است. تک تک شما هم هر کدام نماینده حوزه انتخابیه هستید که وقتی رأی می‌گیرید طبق قانون اساسی نماینده همه ملت می‌شوید و در برابر همه ملت مسئولید.شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا