اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١١٩٠٣
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه
رئیس کل دادگستری فارس خبر داد؛

مُهرستان » رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: رأفت اسلامی ملاک عمل دستگاه قضایی در رسیدگی به پرونده دستگیرشدگان ناآرامی های اخیر در این استان بود و درچارچوب قانون، همه آنها تعیین تکلیف شدند. به گزارش مُهرستان؛ علی القاصی روز چهارشنبه در حاشیه نشست سراسری بانک اطلاعات هویتی و ژنتیکی ایران در جمع خبرنگاران بدون…

مُهرستان » رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: رأفت اسلامی ملاک عمل دستگاه قضایی در رسیدگی به پرونده دستگیرشدگان ناآرامی های اخیر در این استان بود و درچارچوب قانون، همه آنها تعیین تکلیف شدند.

به گزارش مُهرستان؛ علی القاصی روز چهارشنبه در حاشیه نشست سراسری بانک اطلاعات هویتی و ژنتیکی ایران در جمع خبرنگاران بدون اشاره به آمار دستگیر شدگان در این ناآرامی ها افزود: هم اینک هیچ فردی را سراغ نداریم که در ناآرامی های اخیر در فارس دستگیر شده باشد اما تعیین تکلیف نشده باشد.

وی اظهار کرد: دستگیرشدگان از روز دستگیری با خانواده های خود در تماس بوده اند.

رئیس کل دادگستری فارس در ادامه گفت: افرادی که نقش اصلی و تعیین کننده در دعوت به ناآرامی نداشتند از روز نخست شناسایی، تفکیک و با ضمانت جزئی آزاد شدند.

وی افزود: این افراد تحت تاثیر فضا قرار گرفته و در تجمع ها حضور یافته بودند؛ نگاه ما در برخورد با این افراد سخت گیرانه نخواهد بود.

القاصی گفت: حساب افرادی که صحنه گردان این ناآرامی ها بودند و با مدیریت کانال در شبکه های اجتماعی مردم را به ناآرامی دعوت می کردند، از مردم جدا است.

وی اظهار کرد: این افراد امنیت مردم و جامعه را مخدوش کرده اند و از این رو، پرونده آنها خارج از نوبت و با تعیین قاضی های ویژه در حال رسیدگی است.

رئیس کل دادگستری استان فارس بیان کرد:به عنوان مثال، پرونده فردی که در ناآرامی های اخیر دستگیر شده که مامور انتظامی را ضرب و شتم کرده و دست مامور ناجا را شکسته و یا فرد دیگری که با سرویس اطلاعاتی بیگانگان در خارج کشور مرتبط بوده و نقشه آنها را پیاده کرده است، با قاطعیت و در چارچوب قانون بررسی می شود.

پیش از این معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس به خبرنگار ایرنا گفته بود: در جریان ناآرامی های اخیر شاهد اقدامات تخریبی و وارد آمدن خسارت در استان نبودیم.

هادی پژوهش جهرمی یکشنبه افزود: در شهرها و مناطقی هم که تجمع هایی شکل می گرفت تعداد تجمع کنندگان به هزار نفر هم نمی رسید.

وی ادامه داد: در مجموع می توان گفت که در استان فارس نسبت به دیگر مناطق کشور وضعیت متعادل تری حاکم بود.

معاون سیاسی،امنیتی واجتماعی استانداری فارس ضمن قدردانی ازتلاش های نیروهای انتظامی و امنیتی در جریان این ناآرامی ها اضافه کرد: نیروهای انتظامی و امنیتی در جریان این ناآرامی ها با آرامش و سعه صدر بسیار بالا با تجمع کنندگان برخورد کردند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری دهم دی ماه جاری در نشست هیات دولت در مورد وقایع اخیر اظهار داشت: طبق قانون اساسی و حقوق شهروندی، مردم در بیان انتقادات و حتی اعتراض‌شان کاملا آزاد هستند، اما در عین حال باید توجه کنیم که نحوه انتقاد و اعتراض باید به گونه‌ای باشد که پایان آن منتهی به بهتر شدن شرایط کشور و زندگی مردم شود.

مردم شیراز و دیگر مناطق استان فارس و کشور چهارشنبه و پنجشنبه (۱۳ و ۱۴ دی ماه جاری) در محکومیت ناآرامی های اخیر و دخالت بیگانگان در امور داخلی ایران و همچنین دفاع از اقتدار و امنیت کشور راهپیمایی کردند.

** بهره گیری از اطلاعات ژنتیک در شناسایی مجرمان

رئیس کل دادگستری فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مزایای بانک اطلاعات هویتی و ژنتیکی ایران افزود: اگر اطلاعات این بانک به طور کامل تکمیل شود کمک زیادی به کشف حقیقت می کند و مانع از بسیاری از اشتباهات قضایی می شود.

وی افزود: پرونده های معروفی در شیراز با آزمایش دی ان ای حل شده و به نتیجه رسیده است که پرونده مرد ژله ای از جمله آنها بود.

القاصی گفت: ۲۵ پرونده و شکایت از مرد ژله ای وجود داشت و تنها در یکی از پرونده ها یک لباسی از او جا مانده بود که از روی برچسب متعلق به خشکشویی سرنخ اولیه ایجاد شد و متهمان مورد آزمایش قرار گرفتند و بالاخره با کمک آزمایشهای ژنتیکی مجرم شناسایی شد.

وی ادامه داد: قتل دختر بچه باجگاهی (روستایی در شمال شیراز) نیز با آزمایش ژنتیکی علیرغم وجود قریب به ۲۵ نفر مظنون به نتیجه رسید.

دی ان ای (DNA) یا دئوکسی ریبونوکلئیک اسید یکی از ماکرومولکولهای سلولی است که حامل اطلاعات وراثتی است و طی همانند سازی ژنتیکی از یک نسل به نسل بعد منتقل می‌شود. نقش اصلی مولکول DNA ذخیره‌سازی طولانی مدت اطلاعات ژنتیکی است.

شیراز روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (۲۰ و ۲۱ دی ماه جاری) میزبان نخستین نشست ملی با موضوع بانک اطلاعات هویت ژنتیکی است.

بانک اطلاعات ژنتیک و هویت ایرانیان در قالب بند یک ماده ۲۱۱ قانون برنامه پنجم توسعه پیش بینی و مقررات قانونی آن تعیین شده است. مطابق این قانون قوه قضاییه، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا) و پزشکی قانونی اقدامات اولیه خود را برای تشکیل این بانک انجام دادند.

نشست سراسری بانک اطلاعات هویتی و ژنتیکی ایران روز پنجشنبه به کار خود پایان می دهد.

برچسب ها : اغتشاش،دادگستری،فارس


شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا