سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
اشتغال بومی؟!

مُهرستان / سرویس تحلیلی » مردادماه سال جاری بود که جمع زیادی از جوانان جویای کار با تجمع در فرمانداری شهرستان مُهر و دفتر نماینده مجلس شورای اسلامی اعتراض شدید خود را مبنی بر عدم به کارگیری صنایع منطقه از نیروی انسانی بومی و همچنین اخراج و عدم همکاری صنایع مستقر در پارس جنوبی به…

اشتغال بومی

مُهرستان / سرویس تحلیلی » مردادماه سال جاری بود که جمع زیادی از جوانان جویای کار با تجمع در فرمانداری شهرستان مُهر و دفتر نماینده مجلس شورای اسلامی اعتراض شدید خود را مبنی بر عدم به کارگیری صنایع منطقه از نیروی انسانی بومی و همچنین اخراج و عدم همکاری صنایع مستقر در پارس جنوبی به گوش مسئولین امر رساندند.

این اعتراضات به این دلیل انجام گرفت که برخی صنایع مستقر در شهرستان های لامرد و مُهر نظیر پروژه بزرگ استحصال اتان با وارد کردن نیروی کار مورد نیاز خود از دیگر شهرهای استان، و از یکسو نیز مدیران منطقه ویژه پارس جنوبی مستتقر در عسلویه نیز با رجوع به قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر به کارگیری نیروی انسانی بومی، دست رد به سینه جوانان لامرد و مُهر زده و حتی اقدام به تعدیل نیروی غیر بومی کردند. این اقدام باعث ورود مسئولین محلی و نمایندگان مجلس شد و با قول مساعد به معترضین، بر اجرای قانون و برقراری تعامل بیشتر با صنایع منطقه ختم شد.

باز هم قانون گریزی!

این در حالی است که هفته گذشته متن نامه‌ای در فضای مجازی منتشر که بر اساس آن شرکت پالایش پارسیان تدبیر به عنوان کارفرمای پروژه استحصال اتان از دانشگاه صنعت نفت درخواست معرفی فارغ التحصیلان این دانشگاه را به شرکت جهت به کارگیری و جذب داده است. جالب آنجاست، زمانی که رسانه ها به سراغ مسئولین رفتند، هیچ کدام از این اقدام شرکت مذکور اطلاع نداشتند.

استقرار صنایع به قیمت آلودگی صرف؟

اردیبهشت ماه سال ۹۴ بود که همزمان با سفر ریاست جمهوری به استان فارس، طرح پروژه ۷۰۰ میلیون دلاری استحصال اتان و یا همان اتان ریکاوری با حضور وزیر نفت در شهرستان مُهر آغاز شد. روحانی در سخنان خود با نوید ایجاد اشتغال جوانان بومی در این صنعت، از تصویب این طرح در جمع مردم خبر داد. اما رفته رفته با آغاز به کار این پروژه، کارفرما با اعمال نفوذ، اقدام به جذب نیروی کار خارج از شهرستان نمود.

موضوع تا بدان جا پیش رفت که مسئولین محلی و ائمه جمعه و جماعات نسبت به این بی توجهی و عدم همکاری مدیران پروژه گلایه کردند. موسوی فرماندار مُهر خبر از عدم همکاری با مجموعه فرمانداری و دولت در جلسه کمیته اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان گفته بود؛ مقام معظم رهبری مسولین را ملزم به پاسخگویی کرده اند اما مدیران اتان گیری شهرستان مُهر و منطقه عملیاتی پارسیان (تابناک) حتی نماینده ای به این جلسه نفرستاده اند، گویا هدف از نامگذاری های رهبر انقلاب و شعارهای سال با محوریت اشتغال و اقتصاد مقاومتی را درک نکرده اند! از این به بعد ماهم در جمع معترضین قرار می گیریم.

 به دنبال آن، حجه الاسلام شاکری نیز در پی اعتراض جوانان مبنی بر اینکه چون اتان گیری زیر نظر ستاد اجرایی فرمان امام وابسته به بیت رهبری است ، مسئولین پارسیان سپهر خود را قائل به پاسخگویی به مسئولین محلی و استانی نمی دادنند ، گفت: این موضوع را قبول ندارم ، اتان گیری نمی تواند از نام رهبری سوء استفاده کند و هیچ مسئولی جرأت این کار را ندارد، ستاد اجرایی فرمان امام و شرکت های زیر مجموعه آن با هدف محرومیت زدایی فعالیت می کنند و اگر مسئولین اتان گیری تا هفته های آتی این موضوع را درک نکنند که اول باید پاسخگوی مردم همین منطقه محروم باشند ، ما طور دیگری برخورد می کنیم.

چرا قانون برای همه یکسان اجرا نمی‌شود؟!

سوال اساسی که در این بین مطرح می‌شود و ذهن همگان را به خود متبادر می‌سازد این است که چرا قانون برای همه یکسان اجرا نمی‌شود؟ الماسی نماینده مردم جنوب استان بوشهر در یک نشست خبری با اعلام این خبر که بومی پارس جنوبی تنها به ساکنین جنوب استان بوشهر و سپس سایر نقاط این استان شامل می‌شود و مناطق مجاور این حوزه در استان‌های همسایه بر اساس قانون جدید برنامه ششم توسعه هیچ گونه اولویتی در به کارگیری در صنایع پارس جنوبی را ندارند. این درحالی است که مناطق مجاور پارس جنوبی کمتر از ده کیلومتر مرز هوایی با عسلویه داشته و آلودگی این منطقه به شدت بر زیست بوم شهرستان های لامرد و مُهر تاثیر گذاشته است. حال که با استناد به قانون مانع اشتغال جوانان در پارس جنوبی می‌شوید، پس به حداقل دنبال احقاق حقوق این مناطق و جبران خسارت تاثیرات آلودگی باشید!. 

اجرای قانون بومی گزینی گویا صرفا مربوط به مناطق خارج از شهرستان های لامرد و مُهر می شود و هیچ نشانی از اجرای آن در این حوزه جغرافیایی دیده نمی شود. اگر پارس جنوبی خواستار جذب نیروی بومی است، چرا این خواسته در میان صنایع لامرد و مُهر دیده نمی شود و کارفرمایان بدون توجه به قانون اقدام به جذب نیروی غیر بومی می کنند؟!

نماینده مجلس تذکر شفاهی داد

پس از کش و قوس های فراوان و اعتراضات جوانان، هفته گذشته با انشار متن نامه شرکت کارفرمای پارسیان تدبیر، بار دیگر همه‌ی نگاه ها به این سمت رفت. بر اساس نامه منتشر شده کارفرما طی درخواستی از دانشگاه صنعت نفت درخواست معرفی فارغ التحصیلان خود جهت گزینش و جذب در این شرکت شده است. سید محسن علوی که پیش از این طی نامه ای از ریاست ستاد اجرایی فرمان امام درخواست توجه به اجرای قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر جذب نیروی بومی توسط کارفرمای پروژه شده بود، این بار و با انتشار این نامه طی تذکری شفاهی در صحن علنی مجلس خطاب به وزارت نفت گفت: خروج بخشی از پروژه اتان گیری پارسیان شهرستان مُهر به بوشهر خساراتی برای استان فارس به همراه داشت

نماینده مردم لامرد و مُهر در مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر نفت افزود: خروج بخشی از پروژه اتان گیری پارسیان شهرستان مهر به استان بوشهر خساراتی برای استان فارس بهمراه داشت که مردم استان فارس هیچ گاه فراموش نمی کنند لذا پیرو مذاکرات حضوری و مکاتبات صورت گرفته با وزیر نفت و”مخبر” ستاد اجرایی فرمان امام(ره) مقرر شد تا برای جذب نیرو در این پروژه از جوانان نخبه و تحصیل کرده استان فارس بر اساس ماده ۴۷ برنامه ششم توسعه اقدام شود.

وی ادامه داد: متاسفانه در عمل شاهد جذب نیروهای غیربومی و اقدام برخلاف برنامه ششم توسعه هستیم؛ لذا مستدعی است نسبت به اصلاح این رویه اقدام شود.

گفتنی است، پیش از این نیز سید محسن علوی، طی مکاتباتی با مخبر، ریاست ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و نماینده وی در مجلس شورای اسلامی بر به کارگیری نیروهای بومی در پروژه اتان پیگیری کرده است که متاسفانه مجددا شاهد بی توجهی آنان نسبت به این موضوع بوده اند که سرانجام منجر به تذکر شفاهی در صحن علنی مجلس شد.

مدیران انرژی بر لامرد توجه کند

نماینده مردم لامرد و مُهر در مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: جذب نیرو در صنایع انرژی بر لامرد تحت مدیریت سازمان ایمیدرو به هیچ عنوان قانونی نبوده و حساسیت های محلی ایجاد کرده است؛ لذا باید تدابیر لازم اتخاذ و از این بی تدبیری‌ها که تاکنون توسط مسئولان محلی این قسمت صورت گرفته جلوگیری شود.

استقرار صنایع صرفا برای انتشار آلودگی ارزشی ندارد

با همه این تفاسیر، افکار عمومی از خود خواهند پرسید؛ اگر قرار بر حضور صنایع پایین دستی نفت و گاز در مُهر و یا استقرار شرکت‌های مختلف نطیر آلومینیوم در سایت انرژی بر لامرد جهت پیشرفت است، پس باید از نیروی انسانی بومی منطقه نیز از همین منطقه جغرافیایی بنا بر نص صریح قانون استفاده شد، در غیر این صورت فعالیت این صنایع صرفا برای انتشار آلودگی و تخریب محیط زیست هیچ ارزشی نداشته و باید عطایش را به لقایش سپرد. چرا که همانند پارس جنوبی که تنها آلودگی آن نصیب مردم بومی می‌شود و منفعتش در جیب سایرین.شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا