اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١٢٤٧٢
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه
مولف دانشنامه مُهر حکاکی در یک نشست خبری مطرح کرد؛

مُهرستان » با حضور دکتر محمد جواد جدی رئیس کمیته مُهرهای تاریخی ایران و عضو هیئت علمی فرهنگستان هنر و دکتر منوچهر لطفی رئیس انجمن مجموعه داران ایران در شهرستان مُهر نشست خبری پیرامون توجه ویژه در باب پیشینه و خاستگاه «مُهر حکاکی» و احداث یک موزه تخصصی در این زمینه برگزار شد. دکتر جدی رئیس…

مُهرستان » با حضور دکتر محمد جواد جدی رئیس کمیته مُهرهای تاریخی ایران و عضو هیئت علمی فرهنگستان هنر و دکتر منوچهر لطفی رئیس انجمن مجموعه داران ایران در شهرستان مُهر نشست خبری پیرامون توجه ویژه در باب پیشینه و خاستگاه «مُهر حکاکی» و احداث یک موزه تخصصی در این زمینه برگزار شد.

دکتر جدی رئیس کمیته مُهرهای حکاکی ایران و نویسنده “دانشنامه مُهر و حکاکی در جهان” در جمع خبرنگاران گفت: نام شهرستان مُهر با مُهر حکاکی گره خورده است و خاستگاهی شش هزار ساله را با خود داشته و دارد و این موضوعات باعث می شود که در این شهرستان یک کار اساسی در این زمینه با حمایت های معنوی در پژوهش و مادی در ایجاد یک «موزه تخصصی مُهر» انجام شود.

محمد جواد جدی گفت: ما در ایران آنهم در جنوب استان فارس شهرستانی بنام شهرستان مُهر داریم که نام این شهرستان خود بخوبی گواه و نمایانگر اصالت و ریشه این دستاورد بزرگ انسانی در ایران است که با توجه به آثار کشف شده از دوره پیش از تاریخ، به‌قدمت بسیار کهن این مناطق پی‌می‌بریم. قدمت مناطقی از این شهرستان همچون دهستان فال و مرکز بخش اسیر به دوران هخامنشی و ساسانی باز می‌گردد، یکی از کاخ‌های هخامنشیان در بخش اسیر بوده و نقش و نگاره‌هایی که در آن کنده شده شباهت زیادی به معماری تخت‌جمشید دارد که به‌خوبی در کتاب کرانه‌های خلیج‌فارس (نوشته دکترعسگری چاوردی) به ‌آنها پرداخته شده‌است.

وی ادامه داد؛ خوشبختانه همزمان با رونمایی از کتاب دانشنامه مُهر و حکاکی در ایران موفق به ثبت ملی هنر مُهرسازی و حکاکی در ایران در سال ۱۳۹۳ شدیم، هر چند بی‌صبرانه منتظر ثبت جهانی این هنر به نام ایران عزیز هستیم. که امیدواریم هرچه زودتر این وعده مسئولان میراث فرهنگی جامه تحقق بپوشد و افتخاری دیگر به‌‌نام میهن آفریده‌ شود.

جدی ادامه داد؛ عجیب آنکه این دستاورد بزرگِ دیرین با چنین اهمیت و پیشینه‌ای هنوز در کشور ما دارای موزه‌ای مستقل نیست و آثار به یادگار مانده در موزه‌های مختلف پراکنده‌اند و عموما به دلیل استفاده از غرفه‌ها و ویترین‌های نامناسب امکان مطالعه و تحقیق در باره آنها غیرممکن یا بسیار دشوار شده‌است.

نویسنده “دانشنامه مُهر و حکاکی در جهان” افزود؛ روشن است مردمي كه از گذشتة خود آگاهي نداشته باشند، قادر به تصوير آيندة خود نيز نيستند. از اين‌رو در همین جا از شما مسئولان و علاقه‌مندان دلسوز تقاضا دارم با باز گرداندن هویت تاریخی این شهرستان به ‌هر راه ممکن و نیز  تأسيس موزة اختصاصي مُهر همت گمارید و به نحو شايسته به اين ديرينه ترين سند هويت انساني بهايي مستقل دهید.

در ادامه این نشست خبری، دکتر منوچهر لطفی رئیس انجمن مجموعه داران ایران نیز در این باره گفت: موقعیت ویژه شهرستان مُهر که در همسایگی بندر سیراف و گله دار که در کتاب مقدمه ابن خلدون به «گِل دار» معروف بوده شایسته توجه ویژه‌ای است تا پیشینه مُهر حکاکی به همراه نام این شهرستان به جهان معرفی شود.

وی ادامه داد؛ با وجود یک قدمت چندین هزارساله از مُهر حکاکی اما تاکنون موزه تخصصی در این رابطه در کشور احداث نشده و چه بهتر که این کار در این شهرستان به عنوان جلودار این موضوع که خاستگاه «مُهر حکاکی» است و خود نیز به همین نام، نام‌گذاری و معروف شده احداث شود.

لطفی افزود؛ برگزاری سمینارهای علمی و نمایشگاه های تخصصی در این شهرستان برای معرفی و شناخت بهتر این موضوع کمک خواهد کرد و مقدمه ثبت جهانی «مُهر حکاکی» به نام این منطقه می‌شود.

دکتر جدی_مُهرحکاکی_شهرستان مُهر

دکتر جدی_مُهرحکاکی_شهرستان مُهر

دکتر جدی_مُهرحکاکی_شهرستان مُهر

دکتر جدی_مُهرحکاکی_شهرستان مُهر

دکتر جدی_مُهرحکاکی_شهرستان مُهر

دکتر جدی_مُهرحکاکی_شهرستان مُهر

دکتر جدی_مُهرحکاکی_شهرستان مُهر

دکتر جدی_مُهرحکاکی_شهرستان مُهر

دکتر جدی_مُهرحکاکی_شهرستان مُهر

دکتر جدی_مُهرحکاکی_شهرستان مُهر

دکتر جدی_مُهرحکاکی_شهرستان مُهرشما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا