اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١٢٤٧٤
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
با همراهی جمعی از مسئولین و کارشناسان؛

مُهرستان / سید علی موسوی پور » دکتر محمد جواد جدی رئیس کمیته مُهرهای تاریخی و پژوهشگر مُهرشناسی با همراهی موسوی بخشدار، ابراهیمی شهردار ، محمدی رئیس شورای اسلامی، تقوی رئیس اداره گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان مهر از آثار باستان شناسی در تپه هفت هزارساله روستای هرج بازدید و از نزدیک در جریان کاوشهای انجام…

مُهرستان / سید علی موسوی پور » دکتر محمد جواد جدی رئیس کمیته مُهرهای تاریخی و پژوهشگر مُهرشناسی با همراهی موسوی بخشدار، ابراهیمی شهردار ، محمدی رئیس شورای اسلامی، تقوی رئیس اداره گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان مهر از آثار باستان شناسی در تپه هفت هزارساله روستای هرج بازدید و از نزدیک در جریان کاوشهای انجام گرفته اخیر قرار گرفتند.

به گزارش مُهرستان؛ در این بازدید،خلیل ترزبان کارشناس ارشد باستان شناسی ضمن تشکر از دکتر جدی وهیئت همراه که به شهرستان مهر عزیمت نموده اظهار داشت: محوطه ای که در ان قرار گرفته ایم به نام «تل پیر هرج»در سال ۱۳۸۸ در فهرست اثار ملی قرار گرفته است و به هزاره پنجم قبل از میلاد تعلق داشته که انسانها از کوه به دشت آمدند و در اینجا و در کنار رودخانه سکنی گزیدند و حسب بررسی های بعمل آمده تنها محوطه ای که در پسکرانه های جنوبی خلیج فارس مربوط به هزاره پنجم پیش از میلاد می باشد همین محوطه است.

وی افزود: این اثر تاریخی اولین بار در سال ۱۳۱۲ شمسی توسط «سِر آرول اشتاین انگلیسی» که از این منطقه عبور می کرده است مورد بررسی و کاوش قرار گرفت که حاصل یافته های این باستان شناس دسترسی به اسکلت انسان ما قبل تاریخ، ابزار سنگی و مهرهای حکاکی که در کتاب دکتر جدی هم نمونه هایی از آن درج شده و مابقی آثار مکشوفه که توسط باستان شناس نامبرده به موزه متروپیلتن آمریکا انتقال داده می شود که امروزه نیز در کشور امریکا و در کل دنیا این تپه باستانی به نام «تل پیر هرج» شناخته می شود و از اشتهار زیادی برخوردار است.

ترزبان در ادامه افزود: در تابستان امسال با مساعدت و همکاری دهیاری و شورای اسلامی روستای هرج و ضمن تامین اعتبار برای این محوطه تاریخی، کاوشهای جدیدی انجام شد که مهمترین هدف ما در این مرحله تعییین عرصه و محدوده این تپه هفت هزار ساله بود و از نتایج به دست آمده مشخص گردید این تپه حدود سه هکتار وسعت دارد و لازم است پس از فنس کشی و تعیین محدوده، نسبت به ادامه کاوش ها و انجام حفاری های لازم اقدام شود تا بتوانیم این میراث گرانبها که سند هویت تاریخی هفت هزارساله ما در پس کرانه های خلیج فارس می باشد به جهانیان معرفی نماییم.

کارشناس میراث فرهنگی شهرستان لامرد در ادامه نسبت به ارائه توضیحاتی در خصوص سنگ ابزارهای کشف شده و سفال های به دست آمده در این تپه ماقبل تاریخ اشاره نمود و افزود این تپه مربوط به قبل از اختراع فلز می باشد و در آن دوران هیچگونه طلا، سکه و یا فلزی در اختیار انسانها نبوده است و از ابزارهای سنگی استفاده می شده است.

ترزبان در ادامه اظهار داشت: آثار ماقبل تاریخ را در تپه های ما قبل تاریخ می توان یافت و از این جهت این قبیل آثار را ماقبل تاریخ می نامند که طی حفاریهای صورت گرفته اثری از خط و کتابت بدست نیامده است و به همین لحاظ اطلاع بر احوال و کردار مردمان قبل از تاریخ مشکل است و تنها از روی آثار و ساخته هایشان می توان در خصوص زندگانی مردمان آن دوره اطلاعاتی به دست آورد. آثار کشف شده از این تل شباهت زیادی به آثار کشف شده در تل باکون مرودشت دارد که بعنوان یکی از کهن ترین نواحی استقرار بشر از نظر ظروف سفالی مکشوفه شناخته شده است.

در ادامه این دیداردکتر جدی به اتفاق هیئت همراه از آثار باستانی «تمب بت » واقع در روستای شلدان بخش اسیر بازدید بعمل آوردند.

تنب بت که در شرق شلدان قرار دارد آثار به جا مانده ی یکی از کاخ های هخامنشیان بوده و قدمت آن بیش از دو هزار و پانصد سال می باشد. این اثر از لحاظ معماری و نقش و نگاره هایی که در دل آن کنده شده است شباهت بسیار نزدیکی به معماری تخت جمشید دارد.

لازم به توضیح است در این بازدید مهم ترین مسائل و موضوعات مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری توسط مسئولین شهر اسیر با دکتر جدی در میان گذاشته شد که ایشان ضمن اظهار تشکر از میهمان نوازی و همچنین با تاکید بر اینکه آثار باستانی بسیار ارزشمندی در این منطقه وجود دارد و لازم است جهت احیا و پاسداشت این آثار تاریخی همه سعی و تلاش خود را بعمل آوریم، قول هرگونه همکاری و کمک مساعد جهت شناساندن آثار تاریخی این منطقه به مسئولین استانی و کشوری و احیای تاریخ اسیر را دادند.

آثار باستانی هرج_اسیر_شهرستان مُهر

آثار باستانی هرج_اسیر_شهرستان مُهر

آثار باستانی هرج_اسیر_شهرستان مُهر

آثار باستانی هرج_اسیر_شهرستان مُهر

آثار باستانی هرج_اسیر_شهرستان مُهر

آثار باستانی هرج_اسیر_شهرستان مُهر

آثار باستانی هرج_اسیر_شهرستان مُهر


دیدگاه بینندگان
غیر قابل انتشار: ٠
در صف انتشار: ٠
انتشار یافته: ٠
|
۱۳۹۶/۱۲/۰۶ ۱۸:۴۷
٠
٠

من در بعصی از مواقع شک می کنم از عکاس سایت مهرستان مثلا اومده تو راهپیمایی 22 بهمن عکسهای انفرادی میزنه و یا در این تصویر فقط یک عکس 30 بار نشون داده احه برادز محترم اینها از کجا بایزدید کردند و اگر هم عکس ارسال کردن برای شما یک بس است دیگه مردم گیچ کردن چیه

پاسخ ها
مُهرستان
|
۱۳۹۶/۱۲/۰۷ ۰۸:۰۸
|
٠
٠

با سلام
از مشکل به وجود آمده در تصاویر پوزش می خواهیم
با تشکر


شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا