اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١٢٤٧٦
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه
با اعلام هیات داوران؛

مُهرستان » هیات داوران دومین دوره جایزه ادبی ریحانه برگزیدگان این جایزه در سال جاری انتخاب کرد. به گزارش مُهرستان در بیانیه پایانی کمیته داوری این جایزه سالانه آمده است؛ با استعانت از درگاه احدیت، ضمن سپاس از کلیه دست اندر کاران و شرکت کنندگان در جشنواره، توجه نویسندگان عزیز را در ابتدا به نکات ذیل…

مُهرستان » هیات داوران دومین دوره جایزه ادبی ریحانه برگزیدگان این جایزه در سال جاری انتخاب کرد.
جایزه ادبی ریحانه
به گزارش مُهرستان در بیانیه پایانی کمیته داوری این جایزه سالانه آمده است؛ با استعانت از درگاه احدیت، ضمن سپاس از کلیه دست اندر کاران و شرکت کنندگان در جشنواره، توجه نویسندگان عزیز را در ابتدا به نکات ذیل جلب می کند:

۱- نوشتن از امری محتوم مثل روایت های تاریخی و مذهبی لزوما به معنای بازنمایی عین تاریخ نیست. نویسنده می تواند انعکاسی از آن معنای مالوف را با آیینه داستان خود به مخاطب بازتاباند. به دیگر سخن، نویسنده تنها در حد یک پیرایشگر جملات تاریخی نباید خود را تنزل دهد. چرا که مخاطب با مراجعه به اصل متون، مستدل تر و مستند تر می تواند به سرچشمه دست یابد. داستان، مجالی است برای راهیابی به هزار توهای زیبایی و تفکر و داستان مذهبی موفق، لزوما داستانی نیست که پر از احادیث و روایات گوش آشنا باشد.

۲- نباید دور از نظر داشت وقتی از داستان فاطمی حرف می زنیم ابتدا قرار است از داستان حرف بزنیم. هم از این رو توفیق در پیرنگ، شکل، ساختار، زبان، نحو گردانی در روایت و دیگر عناصر زیبایی شناسانه داستان، مورد توجه خاص این هیات بوده است.

۳- پرداختن به وضعیت معاصر انسان به معنای عام و زن به معنای خاص آن و تاثیر فرهنگ فاطمی بر آن در داستان که امکانی امروزین است، در بعضی داستان ها امیدوار کننده بود. داستان هایی که ضمن دوری از مستقیم گویی تلاش کرده اند به ساحت های هنری جدیدی از این تفکر نزدیک شوند. اگر چه با انبوه متن هایی هم مواجه بودیم که سعی در بازنمایی محض و بی کم و کاست کتب تاریخی داشتند.

۴- هیات داوران، آمار بالای شرکت کنندگان زن در این جشنواره را نشانه ای معنا دار می داند و آن را به برکت چنین مضمون لطیفی به فال نیک می گیرد؛ زنانی که کمتر مجال روایتگری در طول تاریخ داشته اند.

۵- در آمیختگی اندیشه فاطمی با مقولاتی مثل انقلاب، دفاع مقدس، مناسک و آداب رایج، جوانان، معضلات اجتماعی و…در چند داستان نشان از هوشمندی، دغدغه مندی و آشنایی صاحبان آثار داشت.

۶- نوشتن یک اتفاق انسانی است. تمام کسانی که داستانی به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده اند، برندگان حقیقی همایش هستند. داوری آثار هنری، امری نسبی و انسانی است و احتمال هر خطایی در آن می رود. در واقع، چند متن برگزیده هیات داوران به سبب محدودیت در انتخاب و به نمایندگی از تمام شرکت کنندگان گزین شده و به معنی مطلق انگاری این آثار یا برتری حتمی این متون بر دیگر متن های ارسالی نیست.

هیات داوران پس از بررسی دقیق و همه جانبه آثار و بدون اطلاع قبلی از نام صاحبانش، در ابتدا مایل است از این چند داستان که از عیار نویسندگی قابل قبولی برخوردار بوده اند با احترام یاد کند و به ترتیب اولویت از آنها تقدیر کتبی به عمل آورد:

داستان “من خوابم و آسیه” نوشته :مریم ایمان( شهرستان مهر فارس)
داستان “دست پخت خواهر جان” نوشته:مرضیه فعله گری(همدان)
داستان “سمنوی حرم” نوشته:زهرا زحمت کش(مرودشت)
داستان “تصادف” نوشته:علیرضا نعمت الهی(ارسنجان)
و داستان “دیدار در کافه امین الدوله” نوشته:فاطمه نفری(قم)

هیات داوران لوح افتخار، جایزه پنج میلیون ریالی و تقدیر ویژه خود را به سبب انتخاب راوی و زاویه دیدی متفاوت و تلاش برای نزدیکی به روایتی نو از امری تاریخی تقدیم می کند به داستان ” خشم، آتش، جراحت” نوشته:فاطمه حسینی دوست(شیراز)

لوح تقدیر، جایزه ده میلیون ریالی و مقام سوم جشنواره به خاطر برخورداری از ایجاز در داستان، نگاه هنری به زن یک جانباز در روایتی تاثیر گذار و برخورداری از پایان بندی زیبا تعلق می گیرد به داستان “هنوز تابستان نشده بود” نوشته:سیمازارعی(دیر)

لوح تقدیر، جایزه بیست میلیون ریالی و مقام دوم جشنواره به خاطر دارا بودن روایت مناسب داستانی، بهره گیری از زبان و نثری مناسب، توجه به جزییات و مکان و زمان و پرداخت هنری به مادر شهیدی از خیل شهدای مدافع حرم، اهدا می شود به داستان “رقص ماهی ها” نوشته:عابدین زارع(مرودشت)

 هیات داوران لوح تقدیر، جایزه سی میلیون ریالی و مقام اول جشنواره را به سبب توجه واقع گرایانه و داستانی به وضعیت زن معاصر ایرانی و امید بخشی غیر مستقیم به مخاطب برای بازگشت به دامان بهشتی به نام خانواده و عشق، اهدا می کند به داستان ” می خواهم توی پیله خودم باشم” نوشته:مرضیه نفری(قم)

گفتنی است هیات داوران دومین دوره جایزه ادبی ریحانة متشکل از؛ مجید کوهکن ،بابک طیبی ،خلیل شفیعی بود.شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا