اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١٣٠٥٥
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : ۱ دیدگاه
سپهر فارس گزارش می دهد؛

مُهرستان » پس اعتراضات مردم شهر خوزی از توابع شهرستان مُهر پیرامون احداث چهارمین سنگ شکن در محدوده منابع طبیعی این شهر و درخواست از مسئولین اجرایی و نماینده مردم لامرد و مُهر در مجلس شورای اسلامی مبنی بر توقف احداث این طرح به دلیل آنچه که تخریب زیست بوم عنوان شده است؛ سید محسن علوی…

مُهرستان » پس اعتراضات مردم شهر خوزی از توابع شهرستان مُهر پیرامون احداث چهارمین سنگ شکن در محدوده منابع طبیعی این شهر و درخواست از مسئولین اجرایی و نماینده مردم لامرد و مُهر در مجلس شورای اسلامی مبنی بر توقف احداث این طرح به دلیل آنچه که تخریب زیست بوم عنوان شده است؛ سید محسن علوی طی نامه ای به اداره کل صنعت، معدن و تجارت فارس، درخواست بازبینی در مجوز این طرح را داد.

به گزارش مُهرستان به نقل از هفته نامه سپهر فارس؛ همتی مدیرکل صمت فارس نیز در جواب این نامه، اقدامات و طرح احداث سنگ شکن را قانونی اعلام کرده است. 

بنا بر آنچه که در پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم لامرد و مُهر آمده است؛ نماینده مردم لامرد و مُهر در مجلس شورای اسلامی مطابق درخواست اعتراض و نارضایتی مردم خوزی در خصوص واگذاری معدن شن و ماسه و احداث سنگ شکن در این محدوده از شهرستان مُهر (پیرو واگذاری معدن شن و ماسه و احداث سنگ شکن در پلاک خوزی و چاه گزی شهرستان مهر ) نیز این موضوع را از مقام عالی وزارت صنعت، و معدن و تجارت پیگیری کرده است که پیرو پیگیریهای نماینده مردم لامرد و مهر در خانه ملت؛ پس از دستور بررسی از طریق وزارتخانه نیز پاسخ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس (درخصوص معادن کوهی پاک شن جنوب و خاکسار شن مهر) در اردیبهشت ۷۹ به معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال شده است.

علی همتی (رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس) در ذیل این نامه ؛ فعالیت هر دو معدن در این محدوده (معادن مخلوط کوهی پاک شن جنوب و مخلوط کوهی خاکسار شن مهر) به ترتیب در محدوده شهر خوزی و روستای چاه گزی را با اشاره به کسب مجوز از ارگانهای ذیربط، قانونی دانسته و امکان توقف عملیات معدنی از سوی سازمان را غیر ممکن اعلام کرده است.
باتوجه به اینکه بهره بردار معدن تمامی مراحل قانونی را برای دریافت پروانه بهره برداری معدن و احداث واحد سنگ شکن طی نموده و فعالیت آن نیز کاملا قانونی بوده و منعی برای آن وجود نداشته و همچنین سرمایه گذاری انجام شده و اشتغال صورت گرفته، لذا عملا امکان صدور توقف عملیات معدنی از سوی این سازمان وجود نداشته و براساس مکاتبه فرماندار محترم شهرستان مهر، مراتب فوق الذکر طی نامه شماره ۶۹۷۷۱ مورخ ۹۶/۱۱/۱۵ از سوی این سازمان به فرمانداری شهرستان نیز اعلام شده است.
رضا فرامرز نسب رئیس شورای شهر خوزی در گفتگو با نشریه سپهر فارس گفت: چندین سال است که شورای شهر خوزی با انجام مکاتبات با نهاهایی چون فرمانداری شهرستان و صنعت، معدن و تجارت خواستار بازنگری در مجوز احداث این سنگ شکن بوده اند اما متاسفانه تاکنون پاسخ مثبتی دریافت نکرده‌اند.
وی گفت: تخریب محیط زیست و منابع طبیعی همچنین پوشش گیاهی و درختان کنار یکی از مهمترین دلایل مخالفت مردم با احداث این پروژه است.
رئیس شورای شهر خوزی تصریح کرد؛ وجود آلودگی‌های زیاد مانند پالایشگاه گاز پارسیان و کارخانه آسفالت و نیز کارخانه سند پلاست پایندان از دیگر عوامل آلوده کننده و تاثیر گذار بر زیست بوم این شهر است. وی افزود؛ وجود پنج سنگ شکن دیگر در مراتع مشرف به خوزی که باعث ایجاد آلودگی شده است و این شهر را به عنوان کانون آلودگی تبدیل ساخته است.
رئیس شورای شهرستان مُهر گفت: نا امن شدن و از بین رفتن زیستگاه جانوری و پرندگان مانند کبک و تیهو و بلبل و ….و نیز تخریب محصولات کشاورزی و باغی از دیگر دلایل مخالفت است.
فرامرزنسب با طرح این سوال که در یک مرتع چند سنگ شکن باید احداث گردد گفت: مردم حق حیات سالم دارند ولی متاسفانه توسط مسئولین توجهی نمی شود.
به گزارش سپهر فارس این موضوع در حالی اتفاق افتاده است که اداره کل صنعت، معدن و تجارت فارس، با صدور مجوز احداث کارخانه سیمان در منطقه دارالمیزان به دلیل آنچه که مخالفت مردم با آن عنوان شده رای منفی صادر کرد اما امروز با وجود مخالفت‌های عمومی، به این پروژه رای مثبت داده است!. پاسخ این دوگانگی را چطور می‌توان ارزیابی کرد؟!


دیدگاه بینندگان
غیر قابل انتشار: ٠
در صف انتشار: ٠
انتشار یافته: ٠
|
۱۳۹۷/۰۲/۲۰ ۱۰:۳۰
٠
٠

متاسفانه دراین مملکت تنها قربانی (...حذف متن...) و آنچه که کمتر مورد توجه مسولان (...حذف متن...) می باشد، مردم(انسان) است. طبیعت و مرتع ومحیط زیست یک شهر ومکان باچه قیمتی وتاچه اندازه بایدنابود شود.ظرفیت ایجاد سنگ شکن وبرداشت معدن در نقاط دیگر شهرستان هم امکان پذیر است.(خواجه مراد،بردکویه و..)
علی رغم نارضایتی شدید اهالی شریف شهر خوزی واطلاع مسولان شهرستان واستان ؛باید عرض تاسف داشت خدمت شورای تامین شهرستان،مسولان صنعت ومعدن ومنابع طبیعی،محیط زیست شهرستان واستان.

ایجاد اشتغال با چه قیمتی؟


شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا