سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
تحلیلی بر اشتغال و بومی گزینی؛

مُهرستان / سرویس تحلیلی » همواره برخی رسانه‌های وابسته و دارای ماهیت خاص که در عرصه اطلاع رسانی شفاف سابقه‌ای نداشته و به هیچ گونه اخلاق رسانه‌ای پایبند نبوده و گهگاه در عمل خود نیز این موضوع را به اثبات رسانده‌اند. البته اینان آبشخور شناخته شده‌ای داشته و دارند و درصدد به انحراف کشاندن و عملی کردن خواسته‌های…

مُهرستان / سرویس تحلیلی » همواره برخی رسانه‌های وابسته و دارای ماهیت خاص که در عرصه اطلاع رسانی شفاف سابقه‌ای نداشته و به هیچ گونه اخلاق رسانه‌ای پایبند نبوده و گهگاه در عمل خود نیز این موضوع را به اثبات رسانده‌اند. البته اینان آبشخور شناخته شده‌ای داشته و دارند و درصدد به انحراف کشاندن و عملی کردن خواسته‌های خود در صحنه‌های سیاسی، اجتماعی لامرد و مهر داشته و هدفشان چیزی جز به انحراف کشاندن افکار عمومی و تخریب چهره وحدت به وجود آمده در منطقه است و صد البته که دست اینان برای مردم رو شده و حنای ایشان دیگر رنگی مانند سال های نه چندان دور گذشته را ندارد.

اشتغال_لامرد و مُهر

اینک و در آغاز سال سوم نمایندگی علوی جوان که برآمده از رای وحدت بخش اهالی منطقه بود، وی را به همراه مسئولین دلسوز هدف قرار داده اند تا در جهت دلسردی مردم، آب خنکی باشد بر عطش افتادن از اریکه قدرتشان؛ اما زهی خیال باطل …

این درحالی است پیگیری ها و اقدامات دو سال اخیر مبین مسائل دیگری است. افتخار آن است که در این دوره کوتاه فرصت های شغلی موقت و ثابت در صنایع مستقر در لامرد و مهر ایجاد شده که تعداد زیادی از نیروهای بومی دو شهرستان در مشاغل تخصصی و غیر تخصصی مشغول به کار شده اند. بدیهی است این زمینه اشتغال برای نیروهای جویای کار در منطقه فرصت ارزشمندی ایجاد کرده تا طی دو سال گذشته منشا درآمدی داشته باشند. اگر چه مشاغلی همچون جوشکاری و آرماتوربندی در شان و تخصص نیروهای بومی نبوده و لاجرم شرکت‌های پیمانکاری مجبور به استخدام نیروهای کارگری غیر بومی بوده‌اند و این از نظر کمیته اشتغال به کارگیری نیروهای کارگری در مشاغل موقت بلامانع است اما لازم است بدانیم مقصود از جذب نیروی غیر بومی در نطق سید محسن علوی؛ ارتباطی به این تعداد نیروی کارگری و موقت ندارد بلکه مربوط به جذب نیروهای ثابت می‌باشد که حداقل سی سال در این کارخانجات مشغول به فعالیت خواهند شد و مطمئنا کمیته اشتغال بر این روند نظارت خواهد کرد

البته گزارشات میدانی مبنی بر جذب نیروهای غیر بومی در مشاغل ثابت همچون حراست، ایمنی و قسمت‌های اداری به دست آمده که در محل خود جای تامل دارد. با توجه به این که در اینده نزدیک، جذب نیروهای ثابت در فاز نخست کارخانه آلومینیوم آغاز خواهد شد هر گونه بی‌توجهی به نظارت کمیته اشتغال دو شهرستان، با توجه به ماده ۴۷ قانون برنامه ششم و بخشنامه‌های اخذ شده توسط سید محسن علوی مبنی بر جذب نیروهای بومی(لامرد و مهر)، غیر قابل قبول و قطعا با تذکر جدی نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس مواجه خواهد شد و انتظاری نیز جز این نمی رود.

به عنوان مثال یکی از نکات قابل توجه کارنامه علوی جوان پیرامون اشتغال نیروی بومی در آلومینیوم جنوب بود. جذب نیروهای کلیدی با توجه به حساسیت بالا مقرر شده بود که به صورت ملی صورت پذیرد و در چارچوب گزینش بومی صورت نگیرد که با پیگیری‌های صورت گرفته توسط نماینده فعلی مردم لامرد و مهر در مجلس مقرر می‌شود حداقل پنجاه درصد نیروهای کلیدی از شهرستان‌های لامرد و مهر گزینش شوند و برای این دو شهرستان ضریب بومی در نظر گرفته می‌شود و عملا نیز بیش از پنجاه درصد از نیروهای کلیدی از این دو شهرستان انتخاب و جهت آموزش به کشور چین اعزام می شوند. بنابراین کاملا صحیح است که آگهی های استخدام و نظارت در جذب نیروها جهت حفظ حقوق جوانان این دو شهرستان کاملا تحت نظارت نماینده مردم صورت گرفته و اجازه کوچکترین رابطه بازی و سفارش مطلقا داده نشده و با توجه به برگزاری آزمون توسط دانشگاه آزاد انتخاب افراد کاملا بر اساس شایستگی و توانمندی علمی صورت گرفته است.

در امنیتی بودن موضوع اشتغال در کشور تردیدی نیست! آیا حوادث دی ماه گذشته را فراموش کردید؟ یکی از دلایل حضور علوی جوان در کمیسیون امنیت نیز مسئله امنیتی شدن موضوع اشتغال می‌باشد و تحلیل‌ها‌، پیش بینی‌ها و تذکرات وی در یکسال و نیم ابتدایی دوره دهم مجلس مبنی بر اتفاقاتی نظیر دی ماه ۹۶ با توجه به سم پاشی‌های رسانه‌ای و بازی با اعصاب جوانان جویای کار، در کمیسیون امنیت ملی مجلس گویای این است. متاسفانه در دو شهرستان لامرد و مهر نیز موضوع اشتغال مستمسکی برای رقابت‌های سیاسی و سمپاشی‌های رسانه‌ای شده است و علوی نیز بارها در محافل مختلف موضوع را متذکر شده که با اعصاب و روان جوانان بازی نکنند و اجازه دهند فرصت‌های شغلی ایجاد شود و جوانان جویای کار مشغول بکار شوند، که متاسفانه بی توجهی برخی سبب شد نماینده مردم با توجه به وظیفه نظارتی که بر عهده دارد اقدام به ورود جدی به این زمینه کند.

همگان اطلاع دارند که نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ابتدا مجدانه وظیفه پیگیری احداث صنایع و سپس مدیریت در جذب را بر عهده داشته است. پیگیری‌های گسترده برای باز شدن ال سی فاینانس کارخانه آلومینیوم با اخذ مصوبه شورای امنیت، نظارت بر احداث و راه اندازی کارخانه، گشایش اسناد اعتباری نیروگاه سیکل ترکیبی غدیر انرژی لامرد با اخذ مصوبه از هیات دولت، پیگیری احداث اتان گیری، پیگیری بخشنامه جهت جذب نیروهای بومی این منطقه و … و در نهایت مدیریت جذب نیروهای بومی، از این رو نهایت کم لطفی و غرض ورزی این رسانه های وابسته است که فقط به قسمت انتهایی پیگیری‌ها یعنی جذب نیرو بپردازند که هنوز آغاز نشده و مربوط به شش ماه آینده می‌باشد، ضمن این که حل مشکل اشتغال با جذب قریب به سیزده هزار میلیارد تومان اعتبار در منطقه بخشی از پیگیری‌های دکتر علوی است، پیگیری‌های عمرانی با جذب قریب به هفتصد میلیارد تومان در دو سال گذشته در حوزه گازرسانی، بهسازی جاده ها، بهداشت و درمان خود حدیث مفصلی است از این مجمل.

این در حالی است که علوی جوان هیچ گاه عنوان نکرده‌ است؛ ماده ۴۷ هیچ عایدی برای لامرد و مهر ندارد!. اگر رسانه‌ای چنین عنوان کند که یک ماده برنامه ششم توسعه الزام قانونی ندارد باید توانمندی علمی تحلیلگران آن رسانه مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد که مهم‌ترین قانون کشور را فاقد الزام قانونی می‌دانند، قانونی که هر گونه تغییر در مواد آن حداقل دو سوم آرای مجلس را می‌خواهد هرچند از رسانه های از این دست و معلوم الحال بیشتر از این نیز انتظار نمی رود چرا که مزدبگیر تفکری هستند که هنوز که هنوز است در حسرت از دست رفتن قدرت انحصاری اربابان خود از اریکه انحصار در حال سوختن هستند.

جالب تر آنجاست؛ رسانه هایی که هدفی جز بر هم زدن فضای وحدت آفرین ندارند، نام خود را رسانه انقلابی گذاشته اند؛ این در حالی است از یک رسانه انقلابی انتظار نمی‌رود اخبار غیر مستند و صرفا ادعایی را در جهت تشویش اذهان عمومی و فضای بی اعتمادی بین مردم و مسئولان مطرح نماید. البته دست امثالهم برای همه آنانی که دل در گرو پیشرفت و آبادانی این سرزمین دارند رو شده است و این ترکش های گاه و بیگاه نخواهد توانست خللی در عزم جزم مسئولان و همراهی مردم همیشه در صحنه نماید.شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا