دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت؛

مُهرستان » سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یک چهارم جمعیت ایران و در برخی مواقع نزدیک به یک سوم آنها دچار علائم روانپزشکی هستند که احتیاج به مداخله برای درمان دارند. به گزارش مُهرستان؛ دکتر ایرج حریرچی در مراسم تکریم و معارفه روسای قدیم و جدید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: درمان این علائم روانی…

مُهرستان » سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یک چهارم جمعیت ایران و در برخی مواقع نزدیک به یک سوم آنها دچار علائم روانپزشکی هستند که احتیاج به مداخله برای درمان دارند.

به گزارش مُهرستان؛ دکتر ایرج حریرچی در مراسم تکریم و معارفه روسای قدیم و جدید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: درمان این علائم روانی صرفا از طریق درمان در مطب حل نمی شود بلکه باید یک برنامه مبتنی بر اجتماع و جامع نگرانه برای این هموطنان داشته باشیم.

محمد کمالی رییس قبلی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بود که امروز با تقدیر از زحمات وی، امیر مسعود عرب لو دریچه به عنوان جانشین وی معرفی شد.وی با اشاره به اینکه حفظ سلامت روان جامعه از جمله ماموریت های مهم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است، اظهار داشت: این دانشگاه دارای بزرگترین بیمارستان سلامت روان (بیمارستان رازی) با هزار و ۲۰۰ تخت است که این موضوع اهمیت دانشگاه در بحث ارتقای سلامت روان را نشان می دهد.

حریرچی موضوع توانبخشی از جمله توانبخشی پزشکی و اجتماعی را از جمله دیگر ماموریت های دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بیان و تاکید کرد: هر چند باید در توانبخشی پزشکی پیشرفت های زیادی داشته باشیم (کما اینکه پیشرفت های زیادی داریم) اما نباید فقط به بخش پزشکی توانبخشی توجه کنیم و از توانبخشی اجتماعی غافل شویم چراکه یک آفت به شمار می آید.

وی درباره توانبخشی اجتماعی ادامه داد: به عنوان مثال اگر یک فرد دچار ناتوانی را به زندگی برگردانیم و به او بگوییم خودش را با اجتماع وفق دهد، درست نیست بلکه باید جامعه این توانایی را داشته باشد که خود را با اینگونه افراد وفق دهد.

حریرچی تاکید کرد: چگونگی وفق دادن جامعه با معلولان از ماموریت های بسیار مهم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به شمار می آید.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه به سلامت اجتماعی، ایجاد شرایط اجتماعی سلامت بخش و توجه به حوزه سالمندی را از دیگر ماموریت های مهم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برشمرد.

وی در رابطه با عرصه سالمندی گفت: هرچند ما در پنجره جمعیتی قرار داریم اما آمارهای پنج تا ۶ درصدی سالمندی (افراد بالای ۶۵ سال) در جامعه نگران کننده است و حتما باید تا سال ۲۰۵۰ که سالمندهای ما بیشتر می شوند، برنامه ریزی های لازم را داشته باشیم.

حریرچی این مطلب را نیز یادآور شد که در زمان حاضر ۶۰ درصد بستری ها در برخی کشورهای دنیا را افراد ۶۰ سال به بالا تشکیل می دهند و افزود: توجه به زندگی خوب و شایسته برای سالمندان، یکی از ماموریت های مهم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش از خدمات دکتر محمد کمالی رییس سابق این دانشگاه قدردانی کرد و از صدور حکم دکتر کمالی به عنوان عضو هیات امنای این دانشگاه خبر داد و اظهار امیدواری کرد که از تجربیات او برای اهداف دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی استفاده شود.

* درمان های جدید در توانبخشی مورد توجه قرار گیردمعاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در مراسم تکریم و معارفه رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: باید درمان های جدید در توانبخشی همچون ژن درمانی بیشتر مورد توجه قرار گیرد؛ چراکه این روش ها می توانند بیشترین مشکلات توانبخشی را حل کنند.

رضا ملک زاده در عین حال روش های درمانی جدید توانبخشی را بسیار گران دانست و گفت: به عنوان مثال در زمان حاضر این نوع درمان ها در اروپا و آمریکا از ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار هزینه دارد.

وی تاکید کرد: مجبوریم خودمان را برای ارائه خدمات توانبخشی با روش های درمانی جدید آماده کنیم.

ملک زاده با اشاره به مشکلات فعلی کشور خاطرنشان کرد: خیلی وقت ها می توان در مشکلات و سختی ها کارهای مهمی انجام داد و باید روحیه همدلی و تلاش را حفظ کنیم تا سطح ارائه خدمات توانبخشی را بالا ببریم.شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا