سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
استاندار فارس در جمع رسانه مطرح کرد؛

مُهرستان » استاندار فارس در زمینه اجرای قانون منع به ‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی گفت:مشتاقانه از اجرای این قانون استقبال می ‌کنم. نخستین نشست هم اندیشی مدیران رسانه های استان فارس در آستانه هفدهم مرداد روز خبرنگار با حضور جمعی از مدیران این استان برگزار شد و اصحاب رسانه به بیان دغدغه های خود در…

مُهرستان » استاندار فارس در زمینه اجرای قانون منع به ‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی گفت:مشتاقانه از اجرای این قانون استقبال می ‌کنم.

اسماعیل تبادار

نخستین نشست هم اندیشی مدیران رسانه های استان فارس در آستانه هفدهم مرداد روز خبرنگار با حضور جمعی از مدیران این استان برگزار شد و اصحاب رسانه به بیان دغدغه های خود در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی پرداختند.

اسماعیل تبادار در نشست هم ‌اندیشی مدیران رسانه‌های استان که چهارشنبه دهم مرداد در شیراز برگزار شد افزود: بدون هیچ خواست و دغدغه و نگرانی تا زمانی که مجال خدمت است تلاشی مضاعف داریم و به‌ جدیت از قانون استقبال می‌کنیم.
وی ادامه داد: ۱۰ روز پیش که براساس قانون منع به ‌کار گیری بازنشستگان و موضوع بازنشستگی مطرح شد، به معاونان و تیم استانداری یادآوری کردم که ما چه هدفی داریم.
تبادار افزود: هدف ما این بوده است که در چهار سال مسئولیت خود را در قبال مردم ایفا کنیم و برای تأمین خواست آنان بکوشیم اما با کوتاه ‌شدن این دوره نباید از یاد برد که فعالیت‌ها در همین مدت بازمانده نیز باید از همان جنس باشد.
استاندار فارس ادامه داد: ما باید به همان اندازه کار کنیم، نه حتی یک قدم کمتر و تا روزی که این مسئولیت بر دوش ماست با تمام تلاش برای رسیدگی به امور مردم اقدام خواهیم کرد.
اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان در دستگاه های دولتی اخیرا به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که شامل استانداران، معاونان استانداران، مدیران کل می شود.
این مصوبه هنوز به تایید شورای نگهبان نرسیده است.

** رسانه‌ها حلقه اصلی واسط بین مردم و مسئولان
وی با اشاره به درخواست رسانه ها مبنی بر حضور در میان مردم و شنیدن مشکلات آنان ابراز داشت: گرچه رسانه‌ها را حلقه اصلی واسط بین مردم و مسئولان قلمداد کرده‌اند؛ اما این موضوع را ما عملی می‌کنیم.
تبادار با بیان اینکه در استان‌های مختلف و در مسئولیت‌های گوناگون همیشه از حضور رسانه‌ها بهره گرفته‌ایم، افزود: سطح سواد رسانه‌‌ای و فهم و آگاهی اصحاب رسانه در استان فارس مطلوب و کم‌ نظیر است؛ البته در هیچ امری به ‌ویژه در این برهه پرغوغا نمی‌ توان ادعا کرد که بی‌ایراد هستیم.
استاندار فارس بیان کرد: در عرصه قلم‌ فرسایی اولین موضوع نگاه آگاهانه و فهم و درک صحیح از همه جوانب و اوضاع است و دومین موضوع مسئولیت ‌پذیری به تمام معنا برای قلم و بیان ضرورت کار است.

** حریت و آزادمنشی در رسانه اعتماد عمومی را به رسانه بیشتر می‌کند
وی اظهار داشت: حریت و آزادمنشی در رسانه موضوعی کلیدی است که می‌تواند اعتماد عمومی را به رسانه بیشتر کند.
تبادار با بیان اینکه سعی کرده‌ام تعاملی مطلوب با رسانه‌ها داشتم باشم گفت: تأکید من به مدیران این بوده است که از انتقادات رسانه‌ها دلگیر نشوند زیرا باور دارم اگر نظام کاری رسانه‌ای به تمام معنا در یک جامعه جاری و ساری باشد و مردم به زبان گویای آن‌ها در بیان مشکلات اعتماد داشته باشند، سرمایه اجتماعی افزایش می‌یابد.
وی ابراز کرد: وقتی رسانه‌ای مسئولیت‌پذیر باشد، آگاه است و وجدانی بیدار دارد؛ درنتیجه قلم‌ فرسایی او خارج از بی‌انصافی نیست و مسئولان نیز باید به این رویه عادت کنند و به مجیزگویی دلخوش نباشند.

تبادار با تأکید بر اینکه امروز افرادی که همیشه طرح و نقشه درون‌پاشی را در ذهن می‌پرورانده‌اند، به زعم خود به این باور رسیده‌اند که نیاز به درگیری فیزیکی با ایران نیست، گفت: آنان همین فضای برجسته رسانه‌ای و تبلیغاتی مجازی و غیرمجازی را در خدمت گرفته‌اند تا ابعاد روانی جامعه را در مسیری خاص هدایت کنند.
استاندار فارس با بیان اینکه حساسیت‌ها در استان بسیار زیاد شده است، افزود: در زمانه حاضر به طریق اولی برای هر موضوع کوچکی که چهار یا پنج سال پیش به عنوان کار اقتصادی جزئی قلمداد می‌شد با نگاه اجتماعی برجسته و حتی امنیتی ورود می‌کنیم زیرا نگرانیم هر زمینه‌ای به مخاطره‌ای تازه ‌تبدیل شود.
وی منطق پاسخگویی رسانه‌ای را ابزار برجسته رسانه‌های جهان دانست و عنوان کرد: وقتی نگاهمان به جامعیت نظام جمهوری اسلامی و انقلاب است، همه سلایق باید کنار رود؛ زیرا بیش از همه هماهنگی، وحدت، وفاق و هم افزایی برترین مسئله است و مورد تأکید رهبر فرزانه انقلاب نیز هست.
وی اصل کاری خود را پرهیز از سیاست‌ زدگی و سیاسی‌‌کاری عنوان کرد و گفت: نباید تحت تأثیر این مسائل قرار بگیریم و موضوع باندبازی نیز هیچگاه در فرآیند استانداری وارد نشده است و به همین دلیل نیز بسیار مورد مذمت افرادی قرار گرفته‌ام که معتقد بوده‌اند اگر فدایی در اطراف خود نداشته باشی،‌ضربه می‌خوری؛ اما معتقدم اگر زمینه عمران و آبادی را فراهم آوریم، نخست خداوند ناظر ماست و سپس مردم حامی ما هستند.

** استان فارس نیازمند توسعه و ایجاد زیرساخت‌هاست
تبادار بیان کرد: استان فارس سخت نیازمند پرداختن به زیرساخت‌هاست و فراهم‌کردن زیرساخت‌ها در همه امور می‌تواند فرصت‌های فراوانی را در استان شکوفا کند.
وی افزود: باید دقت کنیم آماری که ارائه می‌شود مبانی درستی داشته باشد و مستدل و متقن باشد.
استاندار فارس ادامه داد: یکی از زیرساخت‌های مهم استان حوزه راه است و وقتی رسانه‌ها اعلام می‌کنند فارس بیشترین آمار تصادفات را در کشور دارد، توسعه این زیرساخت و توجه به آن برای مسئولان پررنگ می‌شود.
تبادار اعلام کرد: بر همین اساس هم‌اکنون ۵۰۰ کیلومتر بزرگراه در دستور کار است هرچند گرچه مطلوب نیست؛ همچنین ۱۳۰۰ کیلومتر بزرگراه منقطع داریم که باید به ۲۳۰۰ کیلومتر افزایش یابد و جز آزادراه اصفهان-شیراز چهار آزادراه دیگر در دستور کار است که لامرد به پارسیان شروع شده، لار-بندرعباس و قلات – پل فسا در دستور کار است و شیراز- بوشهر نیز به محض یافتن سرمایه ‌گذار آغاز می‌شود.
وی بیان داشت: از زیرساخت ریلی نیز نمی‌توان غافل شد؛‌ زیرا ما راه ‌آهن فقیری داشته‌ایم که به هیچ کانون باری وصل نبوده و حداقل باید ۱۵ تا ۱۷ میلیون تن بار را از این طریق در سطح استان و کشور منتقل کنیم.

تبادار ادامه داد: برهمین اساس امسال خط آهن اقلید به یزد متصل خواهد شد تا اتصال فارس به مشهد به جای ۲۴ ساعت به ۱۶ ساعت برسد.
وی همچنین به اهمیت توسعه حمل و نقل هوایی اشاره کرد و ابراز داشت: استان فارس به ترمینال‌های مناسب بین‌المللی نیاز دارد و امیدواریم فاز نخست بزرگترین ترمینال بین‌المللی پس از تهران به زودی عملیاتی شود؛ البته نباید فراموش کرد که در همه اینها تمرکز بر بخش خصوصی است و نمی‌توان پروژه‌های زیرساختی را موقوف به بخش دولتی کرد.
وی همچنین در حوزه توسعه زیرساخت‌های ورزشی به ضرورت بهره‌برداری از سالن‌ ورزشی ۶۰۰۰نفری برای ورزش حرفه‌ای اشاره کرد و توسعه زمین‌های چمن مصنوعی در شهر‌ها و روستا را مهم نامید.
استاندار فارس با بیان اینکه نمی‌توان گفت امروز در مدینه فاضله هستیم، افزود: با این حال نگاه مسئولان به توسعه، ایجاد و گسترش بخش‌های زیرساختی است.
تبادار بیان کرد: در حال حاضر حتی برای ده روز زیرساخت نگهداری انرژی نداریم و این موضوع در نخستین دیدار با وزیر نفت مطرح شد تا خط انتقال از هرمزگان به شیراز هرچه زودتر به بهره‌برداری رسد.

**به وضعیت تهیه مواد اولیه مطبوعات رسیدگی شود
وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس خواستار پیگیری وضعیت مطبوعات در زمینه کاغذ و تهیه مواد اولیه شد و اعلام کرد: وزیر ارشاد برای تأمین کاغذ مورد نیاز روزنامه‌ها تدابیری انجام داده است و یارانه‌ها نیز افزایش یافته که تا پایان مردادماه پرداخت خواهد شد.
وی همچنین گفت: غفلت دستگاه‌های دولتی در خصوص مطبوعات در شورای اداری استان مطرح خواهد شد و روزنامه‌ها نیز باید با توجه به تنگناهای موجود بیش از همیشه امید و نگاه به آینده را در جامعه ایجاد کنند.
استاندار فارس بیان کرد: قصد نداریم با تأکید بر ایجاد زمینه‌های امیدواری از رسانه‌ها سوءاستفاده کنیم تا کاستی‌های ما را نادیده بگیرند بلکه خواهان آنیم که عزم عمومی را برای مبارزه با کسانی که برای ایجاد اختلال در جامعه اقدام می‌کنند، جزم کنیم.
وی با اشاره به ناآرامی‌های روز گذشته در خیابان ملاصدرای شیراز گفت: هر شهروند حق اعتراض دارد؛ اما هنجارشکنی‌ها به بهانه این رفتار‌ها قوت گرفته‌ است.
تبادار گفت: گرانی‌های موجود را اقشار آسیب‌پذیر بیشتر درک می کنند؛ اما برخی افراد از هر مجال به زعم خود حسن استفاده را می‌کنند تا از وضعیت به گونه‌ای دیگر بهره‌برداری کنند.

** برخی رسانه‌ها رگبار ناامیدی هستند
استاندار فارس بیان کرد: بر بازبینی در نظام اقتصادی تأکید دارم و رسانه‌ها باید سعی کنند زمینه انتقاد را فراهم آورند، اما انتقادی که زمینه امیدواری را فراهم کند؛‌ اما متأسفانه برخی رسانه‌ها رگبار ناامیدی هستند.
وی ادامه داد: می‌توان در کنار همه مشکلات به پیشرفت‌ها نیز اشاره کرد؛ برای مثال اینکه امسال ۱۱هزار میلیارد طرح بزرگ صنعتی در استان فارس به بهره برداری می‌رسد و کاهش بیکاری از ۵/ ۱۶درصد در سال ۹۱ به ۹/۹ درصد در سال جاری یا رسیدن اشتغال فارس به ۱۸درصد اتفاقات امیدوارکننده‌ای است که درحال رخ دادن است.
تبادار با بیان اینکه پایه اصلی دموکراسی در رسانه شکل می‌گیرد،‌ اظهار داشت: اگر رسانه‌ها حضوری مثبت و منتقدانه داشته باشند و فعالیت‌ها را به درستی رصد کنند، ترس و لرزی در دل مسئولان ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود خود را در همه شرایط پاسخگو بدانند.شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا