اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١٣٨٤٧
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه
یادداشت وارده؛

مُهرستان / سید جعفر احمدی زاده » هدف از قیام امام حسین(ع) اصلاح دین جد و پدرش و امر به معروف و نهی از منکر بود؛ اهمیت نهضت امام حسین(ع) در این است که ایشان اصلاحات بنیادین و اصلاح از بالا تا پایین را محور کار خود قرار داد.همچنین قیام ایشان در راستای امر به معروف…

عزاداری حسینی

مُهرستان / سید جعفر احمدی زاده » هدف از قیام امام حسین(ع) اصلاح دین جد و پدرش و امر به معروف و نهی از منکر بود؛ اهمیت نهضت امام حسین(ع) در این است که ایشان اصلاحات بنیادین و اصلاح از بالا تا پایین را محور کار خود قرار داد.همچنین قیام ایشان در راستای امر به معروف و نهی از منکر بوده که تمام واجبات و مستحبات دینی بر این پایه استوار است.برپایی مراسم حسینی در راستای زنده نگه داشتن روحیه اصلاح طلبی در جامعه و امر به معروف و نهی از منکر است.در اینجا باید گفت شوربختانه مراسمهای حسینی دچار انحرافاتی شده و این محور اصلی دچار فراموشی شده است.در این نوشتار بطور مختصر و مفید انحرافات این مراسم ها بیان شده و راهکار اصلاح آن نیز بیان می شود.

الف:برگزاری مراسم در حسینیه ها و مساجد
امروزه مساجد و حسینیه های بسیاری در سطح شهرستان مراسمهای حسینی برگزار می کنند؛ که بعضا بسیار خلوت بوده و استقبال چندانی نیز نمی شوند؛ برای اصلاح این مساله چند مطلب بیان می شود.

۱-امروزه مسجد و حسینیه به اندازه کافی بوده و نیاز به ساخت هیچ مسجد و حسینیه جدیدی وجود ندارد.می توان برای فعال شدن مساجد که محور تمام فعالیتهای اسلامی است؛ به جای حسینیه از آنها استفاده کرد؛ همانطور که در بسیاری از شهرها اینکار را انجام می دهند.
۲-خیرین حسینیه ساز به جای ساخت حسینیه و مسجد جدید بهتر است سرمایه های ساخت را در جهت ایجاد صندوقهای قرض الحسنه جهت نیازمندان در مساجد و سایر مسایل ضروری صرف کنند.

۳-جهت با کیفیت برگزار شدن مراسمها و استقبال بیشتر مردم بهتر است مراسمها به صورت متمرکزتر بوده و جهت بهتر برگزار شدن مراسم برنامه ریزی معین و منظمی وجود داشته باشد.
۴-مساجد و حسینیه ها باید متولی داشته باشد؛ همچنین کارهای فرهنگی این افراد به عنوان شغل بوده و به امور فرهنگی و مدیریت این سرمایه های مادی و معنوی بهای بیشتری داده شود. همچنین بودجه این اماکن باید شفاف شده و در صورت نیاز کمکهای لازم از طرف دولت انجام گیرد.

ب-جلسات سخنرانی و تعزیه ها
اصل نهضت امام حسین(ع) در جهت اصلاحات بنیادین در جامعه بوده و امروزه نیز ما بخش کوچکی از اسلام را توانسته ایم؛ عملیاتی کنیم؛ از اینرو وظیفه بزرگ ادامه دهندگان این مسیر این استکه انحرافات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه را گوشزد کرده و مردم را آگاه کنند. همچنین سخنرانان باید گزینش شده و از نظر علمی باید کاملا آماده بوده و پاسخگوی شبهات موجود نیز باشند. برای اصلاح این مساله نکاتی بیان می شود.

۱-سخنرانان مراسم حسینی باید از عوامگرایی و سطحی نگری پرهیز کرده و به عنوان مصلح اجتماعی برای مردم مسایل دین و جامعه را به درستی تبیین کنند. همچنین باید وضعیت قیام حسینی را با شرایط امروز جامعه تطبیق داده و مسیر حق و باطل را در تمام حوزه ها تبیین کرده و بصیرت مروم را افزایش دهند.
۲-امروزه مراسم تعزیه متعددی در سطح شهرستان برگزار می شود که با توجه به هزینه های بسیاری که برای آنها می شود کارکرد موثری نیز ندارند؛ برای اصلاح این مساله ابتدا تعزیه ها باید محدود و متمرکز شوند. همچنین اشعار این تعزیه ها باید هماهنگ و بروز شده و مطالب خرافی، غیر واقعی و غیر ضروری در آنها حذف شود.هدف این مراسم بیشتر آگاه سازی مردم بوده و تاکید بیشتری روی جمله های اثر گذار شده و نقش حماسی آن بیشتر شود.

۳-میزان پرداختی به واعظان، مداحان، خدمتگذاران و بازیگران تعزیه و سایر موارد کاملا باید شفاف بوده و بر اساس اصول دینی باشد.قیمتهای تعیین شده باید استاندارد باشند؛ در غیر اینصورت این مساله عادلانه نبوده و با نهضت حسینی در تعارض می باشد. از اینرو باید در برگزاری مراسمهای حسینی شفافیت مالی وجود داشته باشد در غیر اینصورت با اصل دین در تعارض بوده و کارکرد موثری نخوهد داشت.

ج:نحوه پذیرایی در مراسمهای حسینی
در دهه اول محرم پذیرایی بسیاری از طرف مردم انجام می شود که بیشتر با نیت هایی خوبی می باشد؛ ولی شیوه عمل بعضا اشتباه بوده و موجب اسراف و حتی تبذیر شده که با اهداف بلند نهضت حسینی مغایر بوده و باید اصلاح شود.برای اصلاح این مساله چند نکته بیان می شود.
۱-معمولا در پذیرایی ها از سفره یکبار مصرف، ظروف یکبار مصرف، نوشابه و آب سرد و غیره استفاده شده که این موارد برای سلامتی مضر می باشد.برای اصلاح این روش بهتر است مکانهای معینی برای پذیرایی معرفی شده که افراد به آنجا مراجعه کنند. افراد یا حضوری پذیرایی شده و یا غذا در ظرف کرده و به خانه می ببرند. همچنین می توان از روشهای جدیدی مثل دادن ژتون و ثبت نام سیستمی نیز استفاده کرد.

۲-معمولا در اول صبح و عصر و سایر وقتها کنار خیابانها پذیرایی زیادی انجام می شود این موارد غیر از اینکه چندان بهداشتی و اصولی نمی باشد؛ هزینه های بسیاری نیز صرف آن می شود. برای اصلاح این روش بهتر است؛ مکانهای معینی از طرف شهرداری و با نظارت شهرداری معین شود که کار پذارایی را انجام دهد. همچنین مردم می توانند نذورات و مبالغ خود را به این مکانها تحویل دهند.
۳-معمولا در ماه محرم و صفر مجالس خانگی بسیاری برای حضرت رقیه(ع) و سایر بزرگواران گرفته می شود؛ در این باره نیز باید روشنگری شود که نذورات تنها به برپایی مراسم و پذایرایی نیست بلکه به نیت امام حسین(ع) یا حضرت رقیه و سایرین ما می توانیم به یتیمان و مستمندان کمک کرده و یا اینکه جهیزیه افراد نیازمند تهیه کنیم. اتفاقا این مساله ارزش بسیار بالاتری داشته و آفت ریا و سایر موارد نیز ندارد.

د:دهه محرم و صفر و پوشیدن لباس تیره و سیاه
گریه کردن بر امام حسین(ع) و عزادار شدن برای این استکه روح ما همراه با امام حسین و اهداف بلند ایشان شده و در خودمان و جامعه اصلاحات ایجاد کنیم. همچنین قیام امام حسین(ع) برای احیای دین بوده و هدف دین نیز حداکثر کردن مطلوبیت حال و آینده همه افراد جامعه است.از اینرو هر گونه استفاده نامطلوب از این مساله مغایر با نهضت امام حسین(ع) می باشد. در این موردچند نکته بیان می شود.

۱-گریه و خنده هر دو برای ایجاد مطلوبیت در انسان می باشد.از اینرو گریه کردن و عزادار بودن برای امام حسین(ع) در روزهای خاصی بوده و در جهت همراه شدن با امام حسین(ع) است. از اینرو در زمان برگزاری مراسم، صدا، روشنایی، تعامل با مردم و سایر موارد باید نهایت دقت را داشت که حقوق همه مردم رعایت شود.
۲- پوشیدن لباس تیره نیز در زمانهای خاص و در جاهای خاص و به صورت محدود می باشد. رنگها بر روان انسان تاثیر می گذارند؛ ولی این تاثیر نیز در کوتاه مدت نمی باشد. از اینرو در پوشیدن لباس های تیره بخصوص از طرف زنان باید دقت شده و نباید افراط شود و اولویتهای زندگی زناشویی رعایت شود.

در پایان باید گفت که نهضت امام حسین(ع) وابسته به هیچ حزب، دسته و گروه و حتی هیچ حکومتی نبوده و این نهضت و رهروان راستین این نهضت همیشه در سعی و تلاشند که خود و جامعه خود را اصلاح کرده و آگاهی و بصیرت لازم را به جامعه بدهند.شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا