یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١٣٩١٨
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه
یک کارشناس تغذیه خبر داد؛

مُهرستان » نظر به اهمیت ید در سلامت افراد، واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهر به دستور معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به سنجش ید به روش نمونه برداری ادرار دانش آموزان ۸-۱۰ ساله شهرستان و بررسی میانه ید ادرار و نیز بررسی شیوع گواتر در منطقه نموده است که…

مُهرستان » نظر به اهمیت ید در سلامت افراد، واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهر به دستور معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به سنجش ید به روش نمونه برداری ادرار دانش آموزان ۸-۱۰ ساله شهرستان و بررسی میانه ید ادرار و نیز بررسی شیوع گواتر در منطقه نموده است که پس از ارزیابی نتایج شاهد کمبود خفیف و شدید ید در سطح شهرستان بودیم.

مرضیه ابراهیمی

خانم ابراهیمی کارشناس واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان مسهر با اعلام این مطلب افزود: نظر به لزوم تأمین ید از از منابع غذایی غنی شده و با توجه به اینکه نمک منبع خوبی جهت این هدف میباشد بررسی منابع ید در دستور کار واحد بهبود تغذیه شهرستان قرار گرفت. در مناطق روستایی به صورت تصادفی و با روش علمی از ۵۰ خانوار در هر روستا و ۱۵۰ خانوار در مناطق شهری ید سنجی نمک مصرفی انجام گردید.

این کارشناس تصریح کرد: در کنار این اقدامات، آموزش چهره به چهره و گروهی با همت کارشناسان و کادران ها و بهورزان مجموعه بهداشت و درمان شهرستان انجام گردیده است. پس از بررسی میزان ید در موارد صفر موضوع به بهداشت محیط شهرستان جهت بررسی وضعیت نگه داری نمک در واحد های صنفی و انبارهای مواد غذایی ارجاع گردید و نمونه برداری لازم جهت پیگیری موارد صفر و یا کمتر از استاندارد ید در نمک تولیدی در سطح کارخانجات در دستور کار قرار گرفت.

ابراهیمی اضافه کرد؛ ید یکی از ریز مغذی های اساسی است که با شرکت در تولید هورمون تیروئید و تأثیر این هورمون در سلامت و اعمال حیاتی انسان از دوران جنینی، کودکی و بلوغ دلیل عمده اهمیت ید است. کمبود ید سبب بروز اختلال های وسیعی می شود که مهمترین آنها اثر مخرب بر توانایی های ذهنی و جسمی افراد جامعه و به خصوص کودکان و نوجوانان است.

کارشناس واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت شهرستان مُهر افزود؛ بدون شک کمبود ید مهمترین عامل عقب افتادگی رشد ذهنی بشر است که البته قابل پیشگیری است. شایع ترین تجلی بالینی کمبود ید به صورت گواتر بوده که کمبود شدید با اختلال عملکرد این غده توأم می گردد اما بسیاری از اثرات کمبود ید در کاهش فعالیت مغزی است که ممکن است ظاهراً نمایان نباشد.

وی تصریح کرد؛ با شناخت جدی کمبود ید در سال ۱۳۶۸ در ایران و تلاش های ارزنده و مستمر، همکاری و همدلی جمع عظیمی از فرهیختگان و پژوهشگران کشور، عزم و اراده ملی ادارات ذیربط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت صنایع و جهاد کشاورزی و همچنین مشارکت مستمر دانشگاههای علوم پزشکی کشور و در یک کلام تجلی زیبای عزم ملی و همکاری های درون بخشی و برون بخشی، حذف اختلالات ناشی از کمبود ید در مدت کمتر از یک دهه در کشور صورت گرفت و جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور عاری از کمبود ید در سال ۲۰۰۰ شناخته شد و به دنبال آن هرساله با توفیقات الهی و همکاری های مستمر سیاست گزاران و مجریان سلامت موجبات استمرار حذف کمبود ید در کشور فراهم شده است.

این کارشناس تغذیه گفت: متأسفانه تبلیغات ناآگاهانه و وسیع انواع نمک های دریا و سنگ نمک با عنوان طبیعی و داشتن خواص درمانی و عدم تأثیر مصرف در بیماران دارای فشارخون بالا، بیماران قلبی، دیابتی و مادران باردار و هزار و یک خاصیت غیر واقع، غیر منطقی و غیر علمی به عنوان یک تهدید جدی برای هم میهنانمان شده است. عوارض جبران ناپذیرعدم وجود ید از یک سو و همچنین وجود فلزات سنگین همچون سرب، کادمیوم، جیوه و … که باعث بروز انواع سرطان و بیماری های کلیوی، کبدی و… و از سوی دیگر وجود گچ و شن و ماسه به عنوان یک ناخالصی غیر محلول در نمک های معرفی شده به عنوان نمک های طبیعی (سنگ نمک ، نمک دریا ) باعث گمراهی آحاد مردم و مصرف آن تهدید جدی برای سلامت مردم می باشد.شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا