یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ١٤٠٣٣
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : بدون دیدگاه
رئیس اداره تولیدات گیاهی و دامی مدیریت جهاد کشاورزی مهر خبر داد؛

مُهرستان » رئیس اداره تولیدات گیاهی و دامی مدیریت جهاد کشاورزی مهر اعلام کرد: برداشت کنجد در این شهرستان از نیمه شهریور آغاز شده و تا پایان مهر ادامه دارد و پیش بینی می کنیم ۱۵۰۰ تن از این محصول برداشت شود. به گزارش پایگاه خبری مُهرستان؛ محمد محمودی رییس اداره تولیدات گیاهی و دامی مدیریت…

مُهرستان » رئیس اداره تولیدات گیاهی و دامی مدیریت جهاد کشاورزی مهر اعلام کرد: برداشت کنجد در این شهرستان از نیمه شهریور آغاز شده و تا پایان مهر ادامه دارد و پیش بینی می کنیم ۱۵۰۰ تن از این محصول برداشت شود.

به گزارش پایگاه خبری مُهرستان؛ محمد محمودی رییس اداره تولیدات گیاهی و دامی مدیریت جهاد کشاورزی مهر گفت: برداشت کنجد در شهرستان مهر آغاز شد.

محمودی با بیان این مطلب افزود: آماده سازی اراضی کشاورزی برای کشت کنجد بلافاصله پس از برداشت محصول توسط برخی از کشاورزان انجام گرفت و نیمی از کشاورزان در سطح ۵۰۰ هکتار  بدون عملیات خاک ورزی در بقایای کشت گندم اقدام به کشت کردند.

محمودی با بیان اینکه کنجد جزء دانه های روغنی به حساب میرود و در شهرستان مهر تقریبا بصورت محصول سالم و گاهی به صورت ارگانیک به تولید می رسد افزود: در سال جاری ۱۰۰۰ هکتار کنجد در شهرستان مهر کشت شد و برداشت کنجد از نیمه شهریور ماه شروع شده است و تا پایان مهر ماه ادامه دارد و پیش بینی می شود ۱۵۰۰ تن کنجد تولید و روانه بازار مصرف شود که محصول تولیدی در داخل شهرستان های استان فارس، استان های بوشهر، قم، یزد، کرمان، اصفهان و … بصورت محصولات فراوری شده مثل ارده، روغن کنجد، حلوا شکری، حلوا ارده، مصرف در نانوایی ها وشیرینی پزی ها و … مصرف شده و کاربرد دارد.

محمودی همچنین افزود: ارقام غالب کشت شده در شهرستان مهر شامل داراب ۱۴، دشتستان، صفی آباد و ارقام محلی می باشد و با توجه به مصرف کم بذر و همچنین کشت در بقایای گیاهی هزینه کاشت و داشت کمی دارد و عمده هزینه تولید این محصول مربوط به مرحله برداشت است که نیاز می باشد مراکز تحقیقات بر روی ارقام با قابلیت هم زمان رسی و یا ماشین های برداشت همکاری لازم را داشته باشند.

محمودی در پایان افزود: در سال جاری یک دستگاه کنجدبر در منطقه دارالمیزان مشغول به فعالیت است که در صورت رضایت کشاورزان و عملکرد مناسب در سال آینده به کشاورزان توصیه خواهد شد.

گفتنی است؛ محصول تولیدی در داخل شهرستان های استان فارس، استان های بوشهر، قم، یزد، کرمان، اصفهان و … بصورت محصولات فراوری شده مثل ارده، روغن کنجد، حلوا شکری، حلوا ارده، مصرف در نانوایی ها وشیرینی پزی ها و … مصرف شده و کاربرد دارد.شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا