سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
کد خبر: ٣٥٦٨
تعداد بازدید : محافظت شده
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه

مهرستان / سید کاظم هاشمی » دانشجوی علوم تربیتی بگذارید متن را با چند سوال از والدین شروع کنیم… از روان فرزندانتان چه میدانید؟ چقدر از مقابله با ناهنجاری های اخلاقی اطلاع دارید؟ تا چه حد از خصوصیات اخلاقی فرزندانتان در سنین مختلف آگاهید؟ بعضی اوقات شناخت بهترین راه برای دوست داشتن و تربیت فرزندان دشوار…

سید کاظم هاشمی

مهرستان / سید کاظم هاشمی » دانشجوی علوم تربیتی

بگذارید متن را با چند سوال از والدین شروع کنیم

از روان فرزندانتان چه میدانید؟

چقدر از مقابله با ناهنجاری های اخلاقی اطلاع دارید؟

تا چه حد از خصوصیات اخلاقی فرزندانتان در سنین مختلف آگاهید؟

بعضی اوقات شناخت بهترین راه برای دوست داشتن و تربیت فرزندان دشوار است. گاهی متوجه رفتارهایی می‌شوید که شما را متحیر یا دلخور می‌کند و یا حتی می‌ترساند. برای‌ آگاهی از نحوه عملکرد تربیتی و برخورد با کودکان باید اطلاعات مفیدی در زمینه سلامت روان به دست آورید. سلامت روان عبارت از نحوه تفکر، احساس و عملکرد والدین به منظور رویارویی با موقعیت‌های زندگی است. از نظر شما والدین مهری و بعضا والدین در جوامع ما تا چه اندازه در رویارویی با این موقعیت ها موفق نشان داده اند…؟

متاسفانه مهمترین امری که امروز شاهد آن در خانواده های خود هستیم عدم قاطعیت و حتی بعضا دوگانگی و ناهمانگی  بین پدر و مادر برای مقابله با نا هنجاری های رفتاری فرزندانشان است. که همین امر گریبان گیر والدین برای کنترل فرزندان در سن بلوغ آنها میشود.

موضوعی که لازم است والدین امروزی با توجه به شرایط فرهنگی مورد توجه قرار دهند( که بیشتر میبینیم مورد توجه قرار نمیدهند) این است که: رسیدگی بیش ازحد و وابسته نگه‌داشتن کودک نهایتاً به ناتوانی و بدتر از آن به ناسپاسی او می‌انجامد. طفلی که در سال‌های اولیه عمر تنها گیرنده بوده و هیچ توقع و چشم داشتی از او نداشته‌ایم و فرصتی برای ابراز وجود به او نداده‌ایم در بزرگسالی به طفیلی تبدیل خواهد شد که وبال گردن شده، همواره انتظار دریافت سرویس‌ها و خدمات بیشتری دارد. این را به یاد داشته باشیم که این چنین فردی هیچ جایگاه مناسبی در اجتماع نخواهد پیدا کرد.

بدون شک یکی از مهمترین و موثرترین دوران زندگی آدمی دوران کودکی است که بنده عینا شاهد بوده ام که اکثر والدین ما کوچکترین اطلاعات از نیاز ها و خصوصیات فرزندان خود در سنین کودکی ندارند. دورانی که در آن شخصیت فرد پایه‌ریزی شده و شکل می گیرد و برای بعضی خصوصیات دیگر هیچ فرصت اصلاح و تغییر نیست .در اینجا راهکارهایی را برای شما فراهم آورده ام  تا بتوانید رشد شناختی کودکان خود را ارتقاء دهید.صبر و حوصله فراموشتان نشود.

اولین موردی که واقعا رنج آور است و شدید هم دیده میشود این است که خواسته های والدین با چنان متانتی همراه است که امکان مخالفت کودکان را فراهم می‌سازد مثلاً مادری به پسرش می گوید: می‌توانم خواهش کنم این کار را انجام دهی؟ هرگز درخواست خود را به گونه‌ای بیان نکنید که فرزند شما احساس کند کنترل پاسخ سؤال با اوست. سعی کنید مصمم، صریح، قاطع و مهربان باشید. اگر می‌خواهید خواسته شما به سرعت انجام شود آن را با صراحت بیان کنید؛ مثلاً بگویید: وسایل نقاشی ات را هر چه زودتر جمع کن و در این جعبه قرار بده. یادتان باشد شما والد هستید و یک عمر باید فرزندتان را کنترل و راهنمایی کنید.

مورد دیگری که والدین روزانه بارها از آن استفاده میکنند رشوه دادن به کودکان خود است. رشوه دادن به بچه ها مانع مشارکت آنها به سهولت و سادگی در کاری که وظیفه شان است می شود. این چنین معاملاتی با کودکان تبدیل به یک سرازیری لغزنده می شود و چنانچه بطور مداوم صورت گیرد،همیشه مجبور به عقب نشینی می شوید . مثلا والدین میگویند « مشقت را بنویس تا برایت فلان چیز بخرم» که پس از مدتی شاهد چنین واکنشی می شوند « نه! اتاقم را تمیز نمی کنم اگر برایم فلان چیز را نخری» در اینگونه موارد در واقع والدین ما خود را محدود کرده و فرزند را بر خود مسلط کرده اند.که متاسفانه آثار سوء این روش دامن گیر تسلط والدین بر فرزندان در کودکی و حتی بزرگسالی  میشود.

مهم است بدانیم که حداقل بازی با کودکان ۲ ساعت است. آنها بسیار پر انرژی اند و میتوانند ۳ بالغ را حین بازی خسته کنند. در غیر این صورت کودک ارضا نشده و این نیاز در وی به صورت عقده باقی می ماند . پس اگر والدین کودکشان را به پارک یا محلی برای بازی و تفریح بردند ، تا قبل از این زمان او را محروم نکنند.

باید کار یا ویژگی خاص کودک مورد تشویق قرار گیرد نه کل شخصیت او . نگویید آفرین پسر خوب ، این تشویق به او می فهماند که تو همواره خوب و هیچ عیبی نداری ! بلکه باید مثلا گفت : آفرین به پسری که مسواک می زند. برای رفتار های ویژه اش از تحسین ویژه استفاده کنید.

هر کار خوبی را جداگانه تشویق کنیم . اگر دو کار خوب انجام داد هر دو را جدا جدا تشویق کنیم.

هر نوع پیشرفتی را باید تحسین کرد . نمره ۱۲ به ۱۳ تشویق دارد.

باید دانست که تشویق موثر تر از تنبیه است. کودک در همان موقع تشویق باید تشویق شود و در همان موقع تنبیه، تنبیه. آخرین روش ما باید تنبیه باشد آن هم فقط توسط پدر  چون اگر از پدر رنجید به سمت مادر می رود ، چون کانون مهر است . ولی اگر از مادر رنجید به کجا خواهد رفت و چگونه خود را خالی کند تا عقده بزرگسالی نشود. متاسفانه امروز در جامعه ما) که خوشبختانه در شهر ما کمتر اشباع هست) به علت مشکلات اقتصادی و اجتماعی پدر ها بیشتر در محیط کار و حتی بعضا کیلومتر ها دور از خانواده به سر میبرند و مادر مجبور است هم نقش پدر در تنبیه و هم نقش مادر در محبت ایفا کند که مشکلات عدیده ای به دنبال خواهد داشت.

خلاصه باید دانست رفتار ماست که شخصیت فرزندانمان را شکل می دهد و استفاده از اصول روانشناسی در تربیت کودکان باید مد نظر هر پدر و مادری باشد. شما در برابر فرزندان خود مسئول هستید ، پس وقت بیشتری بگذارید.

تحقیقات نشان می دهند که برخی عبارات مثبتی که ما به کودکان می گوییم ، در واقع بسیار مخرب هستند. باوجود اینکه نیت بدی نداریم، اما با بکار بردن این جملات باعث می شویم که کودکان به آنچه که واقعا هستند باور نداشته باشند مثلا چه بسیار والدینی بوده اند که با باور غلط از نوع تربیت، آینده فرزندان خود را رویایی میدیدند اما راهی جز ترکستان نیافتند. بعضی از جملات ما گول زننده اند و باعث می شوند کودک کمترین تلاش ممکن را برای کاری انجام دهد و یا در زمان سخت شدن کاری آن را رها کند. پس از والدین میخواهم بیشتر به هوش باشید و امیدوارم بتوانم در مطالب آتی موارد جزئی تر و مفید تری را ارائه دهم.

آری ذات کودک ما باغچه است-گل در آن باید کاشت-گر نکاری گل سرخ علف هرز در آن می روید…


دیدگاه بینندگان
غیر قابل انتشار: ٠
در صف انتشار: ٠
انتشار یافته: ٠
|
۱۳۹۳/۰۴/۳۱ ۱۰:۳۲
٠
٠

بچه های امروزی لجباز دنیا میان
متاسفانه اینجا هیچ نهاد آموزشی و فرهنگی تو این زمینه برای والدین کاری نمیکنه ما از کجا بدونیم

|
۱۳۹۳/۰۴/۳۱ ۱۰:۳۳
٠
٠

این بچه ها دیوونم کردن هیچ راهنمایی هم نیست

|
۱۳۹۳/۰۴/۳۱ ۱۸:۰۶
٠
٠

احسنت
منتظر مطالب بعدی هم هستیم

|
۱۳۹۳/۰۴/۳۱ ۱۸:۰۶
٠
٠

احسنت
منتظر مطالب بعدی هم هستیم

|
۱۳۹۳/۰۴/۳۱ ۲۰:۴۳
٠
٠

آقا خواهش داریم یه فکر اساسی برای این موضوع تربیت بشه

|
۱۳۹۳/۰۵/۰۲ ۱۲:۱۹
٠
٠

خواهش میکنم نهاد هایی که وظیفه آموزشی دارن یه فکری برای کمک به والدین بکنن...
ممنون


شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا