برهانی نسب: کارگران اصلی ترین عامل حرکت چرخ اقتصاد اند / اجرای بیشتر برنامه های هفته کارگر بصورت غیرحضوری

img

#مهرستان : به مناسبت فرارسیدن هفته کارگر رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان مهر در گفتگو با پایگاه خبری مهرستان به تشریح برنامه های این هفته پرداخت.

رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان مهر به مناسبت هفته کار و کارگر در گفت و گو با مهرستان ابراز داشت: کارگران اصلی ترین عامل حرکت چرخ اقتصاد در هر کشوری هستند و به همین سبب تشکل های کارگری به ویژه در کشورهای پیشرفته از قدرتمندترین احزاب شمرده می شوند.

وی افزود: تردیدی نیست که پاسداشت مقام و جایگاه رفیع کار و کارگر که مورد تأکید در آموزه ‌های دینی و ارزشهای انسانی است با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی عرصه‌ای از احساس مسئولیت و حضور آگاهانه کارگران پرتلاش و سخت‌کوش، به منصه ظهور رسید و ظرفیت کارگران در توسعه و پیشرفت ایران اسلامی به نمایش گذاشته شد.

برهانی ادامه داد: نام گذاری امسال به نام”جهش تولید” از سوی مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) به موازات تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی و کالای ایرانی ، ان شاالله موجب افزایش اشتغال و کاهش بیکاری و تقویت بنیان‌های اقتصادی و افزایش کیفیت خواهد شد.

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان مهر در خصوص برنامه های هفته کارگر گفت: ارائه دستاوردهای جامعه کار و تولید شهرستان در سال رونق تولید و اقتصاد مقاومتی، همگامی و همکاری با تشکل های کارگری و کارفرمایی، تجلیل از مقام شهدای کارگر و تجلیل از خانواده آنان، تبدیل اصول مبانی و تشریح اهداف گام دوم انقلاب، معرفی الگوی برتر جامعه کار و تلاش استان با شیوه های نوین، تشکیل ستاد برگزاری مراسم هفته کارگر همزمان با هفته کارگر برگزار خواهد.

برهانی نسب افزود: برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب با عناوین فرهنگی، ورزشی و اجتماعی، برگزاری مسابقات فرهنگی در فضای مجازی، شناسایی کارگران ورزشکار قهرمان و کارفرمای پیشرو در حوزه ورزش کارگری بخش دیگری از برنامه های این هفته خواهد بود.

وی ادامه داد: روزشمار هفته کارگر از پنجم اردیبهشت تا یازدهم اردیبهشت ماه ادامه دارد و همزمان با روز جمعه پنجم اردیبهشت ماه برنامه ای با عنوان کارگر، تجدید میثاق با آرمان های امام و رهبری، فرهنگ کار تعاون و معنویت؛ روز شنبه ششم اردیبهشت ماه، برنامه کارگر، جهش تولید، گام دوم انقلاب، روز یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه کارگر ، مهارت، صنایع خلاق، روز دوشنبه هشتم اردیبهشت ماه کارگر، امنیت شغلی، سلامت ورزش و نشاط اجتماعی، روز سه شنبه نهم اردیبهشت ماه برنامه کارگر،تشکل ها و گفتگوهای اجتماعی، روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه برنامه کارگر، تامین اجتماعی، آینده روشن و روز پنج شنبه یازدهم اردیبهشت برنامه روز جهانی کارگر برگزار خواهد شد.

سید مهدی برهانی نسب در ادامه با اشاره به شرایط بوجود آمده در پی شیوع کرونا ویروس و نحوه پرداخت بیمه بیکاری گفت: ده رسته شغلی که مستحق بیمه بیکاری شمرده می شوند شامل مراکز تهیه و تولید غذاهای آماده همچنین مراکز گردشگری و هتل آپارتمان ها ،خدمات دفاتر گردشگری و مسافرتی ،خدمات حمل و نقل عمومی ، مراکز تولید و توزیع پوشاک و کیف و کفش ، مراکز توزیع آجیل ، خشکبار ، قنادی بستنی و آبمیوه و تولید وفروش صنایع دستی و همچنین مراکز و مجتمع های فرهنگی وآموزشی و مراکز تفریحی و ورزشگاه ها را نیز شامل می شود.

وی افزود: براساس تفاهم نامه ای که بین سازمان تامین اجتماعی و وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در خصوص حوادث غیر مترقبه و کرونا که موضوع روز است ،شامل بیمه بیکاری می شوند ، لذا شاغلین این ده رسته مورد اشاره که پیشتر در سامانه اعلام شده ثبت نام نموده اند، مشمول دریافت بیمه بیکاری می شوند.

برهانی نسب ادامه داد: البته اشخاصی که نزد سازمان تامین اجتماعی پرداخت بیمه دارند شامل این بیمه نمی شوند و کارفرمای اشخاص تحت کار همان کارفرما، حتماً باید سه درصد بیمه بیکاری را برای شخص مورد نظر پرداخت کرده باشد.ضمناً کارگران ساختمانی و رانندگان تاکسی نمی توانند از این بیمه بهره مند شوند.


وی تصریح کرد: همه ثبت نام شدگان توجه داشته باشند ،نیازی به مراجعه حضوری به اداره کار و یا تامین اجتماعی نیست و با ورود به سایت
http://Bimebikari.mcls.gov.ir
تمامی مراحل طی می شود و از طریق پیامک یا دریافت کد رهگیری به فرد مورد نظر اطلاع داده خواهد شد.

وی در خصوص بازگشایی برخی مشاغل و مراکز صنعتی خاطرنشان کرد: به علت شرایط حساس کنونی و موضوع ویروس کرونا همه شرایط لازم برای راه اندازی اشتغال و کسب و کار فراهم شده است ، شرکت ها و کارخانجات با رعایت پروتکل های بهداشتی و اتخاذ تدابیر لازم ، فعالیت خود را آغاز کرده اند.

رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان مهر ، در خصوص اشتغال افراد بومی در شرکتهای شهرستان ، گفت: با هماهنگی های بعمل آمده با شرکت ها در مدت سرپرستی اینجانب حدود ۴۰۰نفر از طرف این اداره معرفی شدند که الحمدالله تعداد زیادی از این افراد برحسب نیاز شرکت ها مشغول بکار شدند و در ادامه قرار بر این شده است که شرکت ها در صورت نیاز به نیروی کار با این اداره هماهنگ باشند.

RELATED POSTS

ارسال پاسخ