شما اینجا هستید

آخرین اخبار » به لحاظ اهمیت به منابع طبیعی شهرستان مهر در استان اول است / طرح آبخیزداری رودخانه مهران بزرگترین طرح در فارس است / این پروژه عملاً از سال ۹۳ شروع شده است

مهرستان: با حضور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس ، فرماندار مهر ،رئیس دفتر نماینده ، اعضای شورای شهر مهر و جمعی از مسئولین ، شوراها و معتمدین شهرستان مهر ، بزرگترین طرح آبخیزداری استان فارس با پیش بینی اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال با هدف جلوگیری از فرسایش خاک و رشد گالی ها در حوزه این رودخانه در شهرستان های مهر و لامرد ، کلنگ زنی شد.

به گزارش پایگاه خبری مهرستان ؛ مهندس بوستانی در این مراسم گفت: موضوع ساماندهی حوزه رودخانه شورِمهران از درخواست هایی است که فرماندار مهر از بدو ورود به شهرستان برای آن مکاتباتی داشته اند و امام جمعه و نماینده محترم نیز بارها در دین خصوص درخواست کرده اند.

وی افزود: عارضه طبیعی فرسایش خاک و رشد گالی ها  سالهای سال است که در نقاط مختلف کشور خساراتی به بار آورده است و برای جلوگیری از این فرسایش هرچه دیرتر وارد عمل شویم ، خسارت بیشتری به بار می آید. رشد گالی ها  تاسیسات روستایی و شهری را به شدت با تهدید مواجه کرده اند و امیدواریم با اجرای این پروژه در شهرستان مهر ، جلوی فرسایش خاک گرفته شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در تشریح این پروژه ، ابراز داشت:  به طور کلی این پروژه به دوفاز سازه ای و بیولوژیک تقسیم می شود. در فاز سازه ای ۶ بند سنگ ملاتی و  ۲۴۰۰ متر دایکهای خاکی و سنگی پیش بینی شده است. در فاز بیولوژیک نیز طبق طراحی ۱۰۰۰ هکتار از حوزه آبخیز درختکاری خواهد شد که البته فاز بیولوژیک عملاً از سال ۹۳ شروع شده و تاکنون ۳۰۰ هکتار از آن درخت کاری شده است و امروز شاهد شروع اولین فاز از فاز سازه ای این پروژه بزرگ هستیم.

مهندس بوستانی در ادامه گفت: این پروژه در جهت خواست و تاکیدات  مقام معظم رهبری است ؛ ایشان بیان داشته اند که حفظ منابع طبیعی از اوجب واجبات است و حتی در جایی بیان فرموده اند حفظ خاک چه بسا مهم تر از حفظ آب است ؛ در همین راستا در دولت تدبیر و امید بیش از ۱۰۸ پروژه آبخیزداری در سطح استان به اجرا گذاشته شده و این پروژه مهران در نوع خود  بزرگ ترین آنهاست و با توجه به عنایت خاص فرماندار مهر ، در سطح استان، بیشترین توجه در این شهرستان شاهد بوده ایم و به لحاظ اهمیت به منابع طبیعی شهرستان مهر در استان اول است.

وی افزود: در طول جمهوری اسلامی در این شهرستان ۱ هکتار جنگل کاری توسط منابع طبیعی انجام شده بوده است اما تنها در دولت تدبیر و امید با توجه ویژه مسئولین شهرستان ، شاهد ۴۰۰ هکتار درختکاری بوده ایم.

بوستانی  در پایان گفت: اعتبار شروع این پروژه  از محل اعتبارات استانی در اختیار اداره کل و همچنین ۳ درصد نفت و گاز است و برای سرعت تکمیل طرح نیاز به اعتبارات ملی است و با پیگیری ها و حمایت های دکتر علوی نماینده محترم انتظار داریم اعتبار بیشتری برای این پروژه جذب کنیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری مهرستان | اخبار شهرستان های مهر و لامرد در جنوب استان فارس