اطلاعیه ویژه
آخرین اخبار
در شورای توسعه جنوب فارس مطرح شد؛

مهرستان » با حضور فرمانداران،  جمعی از مسئولین، شوراهای اسلامی، ائمه جمعه و جماعات و جمعی از فعالین سیاسی و اقتصادی شهرستان های مهر و لامرد، دومین نشست شورای راهبردی توسعه جنوب  در محل سالن همایش های اداره مهر برگزار شد. ***تهدید شدیم که برخی از مسائل را دنبال نکنیم!  به گزارش پایگاه خبری مهرستان؛…

مهرستان » با حضور فرمانداران،  جمعی از مسئولین، شوراهای اسلامی، ائمه جمعه و جماعات و جمعی از فعالین سیاسی و اقتصادی شهرستان های مهر و لامرد، دومین نشست شورای راهبردی توسعه جنوب  در محل سالن همایش های اداره مهر برگزار شد.

سید محمد موسوی - فرماندار مُهر

***تهدید شدیم که برخی از مسائل را دنبال نکنیم! 

به گزارش پایگاه خبری مهرستان؛ فرماندار شهرستان مُهر در این نشست هم اندیشی،  طی سخنانی اظهار داشت:ابتدای دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ وقتی حکمم به دستم دادند و وارد شهرستان شدن دیدم خیلی تنها هستم، شاید قدر این جلسه را بیش از هر کس دیگر من بدانم. مشکلات بسیاری داشتیم، با نا امیدی ها، رخوت و سستی ها و انحصارطلبی هایی که وجود داشت باید مقابله می کردیم.

وی افزود: نوروز سال ۹۳ حاج آقا علوی در منطقه حضور یافتند خدمت ایشان رسیدم و عرض کردم بنا داریم این شرایط را تغییر دهیم ، حتی من با صراحت بیشتری گفتم که ما نسبت به شما و برخی اتفاقات که در گذشته در منطقه ما افتاده است منتقد هستیم اما امروز می خواهیم رقابت‌های منفی که در گذشته وجود داشته را به رقابت ها و رفاقت های مثبت تبدیل کنیم و ایشان نیز استقبال کردند. همین مشورت را هم با حاج آقا موسوی لاری داشتم ایشان نیز از همان ابتدا همراهی کردند ، راهنمایی کردند و مسیر را به گونه ای هموار کردند که امروز به  نقطه ای برسیم که مسئولین ، شوراها و ائمه جمعه ، فعالین سیاسی – اجتماعی و اقتصادی دوشهرستان همه در کنار هم یک حرف را می زنند و آن توسعه متوازن منطقه است.

فرماندار شهرستان مهر خاطرنشان کرد: در دو سال اول شرایط خیلی سخت بود و حتی تهدید هم شدیم که برخی مسائل را دنبال نکنیم.

هرجا اندیشه و گفتمان وارد شد قطعاً مرزها برداشته می شود و این نشان دهنده ی بلوغ فکری جامعه است و آنچه از خود وحدت مهم تر است ، حفظ آن است.

سید محمد موسوی ، گفت: در سال ۹۲ که من وارد شهرستان شدم کل اعتبارات شهرستان به ۴میلیارد تومان نمی‌رسید اما در سال ۹۵ بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار فقط وارد شهرستان مهر شده است. این نشان دهنده این است که در سایه وحدت می‌شود کار کرد ، می شود توسعه پایدار به وجود آورد ، البته ما در ابتدای راه هستیم.

موسوی اظهار داشت: بخش زیادی از اتفاقات خوبی که در دو شهرستان مهر و لامرد افتاده است به خاطر وجود دو شخصیت ارزشمند حجج الاسلام موسوی لاری و علوی است ، قطعاً از مهمترین مولفه های توسعه و پیشرفت در یک منطقه بحث نیروی انسانی است.

نماینده دولت در شهرستان مهر ، تصریح کرد: به نظر من دومین عاملی که در گذشته باعث عقب ماندگی بوده بحث باورها است ، باور این که ما می‌توانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم به درستی وجود نداشته است. امروز مسئولین ارشد استان هم این ظرفیت‌ها را پذیرفته اند  و همه به این باور رسیده اند و توجه ویژه ای به این دو شهرستان دارند.

وی در پایان عنوان کرد: بنده هم همانند مسئولین علامرودشت باور دارم که ارتباط بین این دو منطقه می‌تواند هر دو شهرستان را متحول کند ، متاسفانه اراده جدی برای عملیاتی شدن این آرزوی مردم وجود ندارد، اگرچه مسیر را دیده اند و مطالعه شده است اما قطعاً نیاز به عزم جدی تری دارد.

شبانی نژاد- فرماندار لامرد

***سنگ بنای توسعه وحدت است /  انتقال آب از دریا در شرایط کنونی شاه کلید توسعه است

در ادامه فرماندار شهرستان لامرد، پشت تریبون قرار گرفت و با محور قرار دادن بحث وحدت در سخنانش و بیان اینکه  سنگ بنای توسعه وحدت است ، گفت: خدا را شاکریم امروز در شهرستانهای لامرد و مهر وحدت و همبستگی حداکثری حاکم است ، ما در شورای اداری لامرد از هر همایش و نشستی که سبب استحکام و تقویت و گسترش وحدت شود استقبال می‌کنیم.  همه می‌دانیم قاطبه مردم دو شهرستان از وحدت و در کنار هم بودن مسئولین و ائمه جمعه استقبال می کنند. خداوند ان شاءالله این وحدت را از ما نگیرد و در مسیری حرکت کنیم که این وحدت برای مردم ماندگار شود.

حسین شبانی نژاد ، افزود: پروژه های اقتصادی می‌تواند امید را در دو شهرستان تقویت کند. وضعیت پروژه ها با توجه به همه مشکلاتی که دولت در سطح  کشور با آن درگیر است ، در دو شهرستان به خوبی در حال انجام است.

وی ادامه داد: بحث انتقال آب از دریا در شرایط کنونی شاه کلید توسعه است.  اگر موفق شویم آب دریا را به منطقه انتقال دهیم دیگر نیازی به برگزاری همایش برای جذب سرمایه گذار نیست. ما بیش از ۹۰ طرح که منطقه مستعد انجام آن است را آماده کرده ایم که هر طرح اگر اجرا شود می تواند تحولی در منطقه ایجاد کند.

نماینده عالی دولت در شهرستان لامرد ، بیان داشت: در حال حاضر برای ۲۰ میلیون متر مکعب از پالایشگاه پارسیان ، صنایع منطقه انرژی بر لامرد ، منطقه تابناک ، آبفای شهری دو شهرستان  خرید تضمینی گرفته ایم و این تا ۵۰ میلیون متر مکعب نیز قابل افزایش است.

شبانی نژاد ، ابراز داشت: بهره مندی از عوارض آلایندگی صنایع مستقر در عسلویه می‌تواند تاثیر بسزایی در روند پروژه های عمرانی شهرداری ها و دهیاری ها ایفا کند. بهره‌مندی از عوارض آلایندگی یک امر قابل وقوع است چرا که با چشم سر هم می توان مشاهده کرد.

فرماندار لامرد ، تصریح کرد: میز سرمایه گذاری لامرد و مهر در استان شکل گرفته ، بنده به اتفاق آقای موسوی فرماندار محترم مهر چندین جلسه حضور پیدا کرده ایم و به جد  به دنبال جذب سرمایه‌گذاران بیشتر هستیم. ما در لامرد نیز به صورت هفتگی در کارگروههای رفع موانع تولید مسیر را برای سرمایه‌گذاران هموار می کنیم.ما فرمانداران لامرد و مهر به دنبال این هستیم تا در جهت کاهش بروکراسی اداری اختیارات ادارات کل را به منطقه منتقل کنیم تا کار سرمایه گذاران در خود منطقه با سرعت بیشتری انجام شود.

حسین شبانی نژاد  ضمن دعوت از شخصیت های تاثیرگذار  به حفظ وحدت ، ابراز داشت: با حضور دکتر علوی نماینده محترم در مجلس و به برکت وحدتی که از دو سال گذشته در منطقه حاکم شده است شاهد هستیم پروژه‌های عظیمی که مختل شده بود اکنون فعالانه در حال اجرا است. این وحدت جزو آمال و آرزوهای دلسوزان منطقه بوده است و حفظ آن بسیار مهم است و البته حفظ آن فقط وظیفه مسئولین نیست ، نخبگان، افراد تاثیر گذار در فضای سیاسی و عزیزانی که پایگاه اجتماعی قوی در جامعه  دارند باید کمک کنند که این نعمت از ما گرفته نشود.

وی افزود:حضور حضرت آیت الله علوی در کابینه دولت تدبیر و امید  فرصت بسیار مغتنمی است که تاثیر خود را بر توسعه اقتصادی و رونق پروژه ها  در منطقه گذاشته است ، امیدواریم تا پایان دولت تدبیر و امید بتوانیم از این نعمت حداکثر استفاده را ببریم

فرماندار لامرد در پایان با بیان اینکه باید بین انتظارات و امکانات منطقه توازنی وجود داشته باشد ، گفت: همگی مد نظر قرار دهیم که  امکانات کشور، وضعیت کشور، تحریم های ظالمانه ، شرایط استان چگونه است و یک بالانسی باید بین امکانات و انتظارات در منطقه ایجاد شود تا انتظاراتی در مردم ایجاد نکنیم که خدایی نکرده بعد نتوانیم این انتظار را برآورده کنیم و به وحدت منطقه و دو شهرستان ضربه بزنیم. ما با توسعه دو شهرستان و توسعه بخشها موافق هستیم منتهی باید تلاش کنیم که در راستای امکانات و پتانسیل های کشور، استان و منطقه حرکت کنیم.

محتشم نیا_رئیس شورای شهر مُهر
رضا محتشم نیا رئیس شورای اسلامی شهر مُهر در این نشست گفت: خوشحالیم پس از سال ها، فرمانداران شهرستان های لامرد و مُهر در یک فضای صمیمی کنار یگدیگر قرار گرفته اند گفت: امیدواریم در سایه چنین نشست های که در مسیر توسعه این منطقه قدم های خوب و موثری برداشته شود.

رئیس شورای اسلامی شهر مهر بیان داشت: خِرد جمعی و تفکر جمعی و شورایی می تواند در پیشبرد امور هر دو شهرستان بسیار مثبت سازنده باشد چرا که سرنوشت هر دو شهرستان به هم گره خورده است.

محتشم نیا افزود: مسئولین محترم، شوراهای اسلامی دو شهرستان بحث پیگیری عوارض آلایندگی صنایع مستقر در پارس جنوبی را با جدیت بیشتری دنبال کنند ، امروز خون مردم این شهرستان هم در حال آلوده شدن است.

سید علی اصغر علامه - دبیر شورای راهبردی اشتغال و توسعه مُهر

*** شورای راهبردی توسعه جنوب یک حلقه مشاور برای مسئولین است

 در ادامه سید علی اصغر علامه دبیر شورای راهبردی توسعه جنوب ،  گفت: همیشه در منطقه آرزوی به وحدت رسیدن را داشتیم که به برکت دولت تدبیر و امید و حضور دکتر علوی در مجلس میسر شد ؛ همراهی مسئولین دو شهرستان می تواند مسیر توسعه و مسیر اقتصادی منطقه را به شکلی منطقی پیش ببرد.

وی در توضیح اهداف شورای راهبردی توسعه جنوب ، ابراز داشت: شورای راهبردی توسعه با این نگاه تشکیل شد که ما در کنار مسئولین دولت به رفع مشکلات سرمایه گذارانی که در حوزه های اقتصادی و کارآفرینی ورود کرده اند کمک کنیم  و هم با تکیه بر خِرد جمعی بررسی کنیم که راه های توسعه شهرستان‌های جنوبی چگونه است. شورای راهبردی توسعه جنوب به عنوان یک حلقه مشاور برای مسئولین خدمت خواهد کرد.

دبیر شورای راهبردی توسعه جنوب، چهار عامل را مانع پیشرفت و توسعه این مناطق دانست و ابراز داشت: بروکراسی اداری مانع حضور و فعالیت سرمایه گذاران می شود ، واقعا نمی‌شود شهرستانهای مهر و لامرد را با همه ظرفیت‌هایی که برای توسعه و اشتغال استان دارد را با برخی از شهرستان‌های دیگر مقایسه کرد. به مسئولین ارشد استان قول می‌دهیم اگر بروکراسی اداری که سرمایه گذار با آن درگیر است را حذف کنیم ، بیکاری در این منطقه ریشه کن خواهد شد.

علامه دومین عامل ضد توسعه را بحث زیست محیطی دانست و گفت:  شاید به اندازه کافی ظرفیت زیست محیطی شهرستان های مهر و لامرد با توجه به صنایعی که در حال شکل‌گیری است پر شده باشد  و ما می توانیم از ظرفیت دشت علامرودشت که موانع زیست محیطی و آلایندگی ندارد به عنوان پشتیبان این مناطق استفاده کنیم. بحث احداث راه و اتصال دشت علامرودشت به شهرستان مهر یک خواسته و مطالبه عمومی است و خواهش ما این است که فرمانداران محترم این را در دستور کار قرار دهند.

وی افزود: سومین مورد بحث آلایندگی عسلویه است ، پیگیری ها و نامه نگاری های آن انجام شده و آقای افشانی استاندار وقت نامه آن را به آقای نوبخت زدند اما این باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود تا بتوانیم حق مردم  را از این منطقه صنعتی بگیریم.

دبیر شورای راهبردی توسعه جنوب در پایان عنوان کرد: چهارمین مورد بحث احداث ریل و گذر قطار از این منطقه است ؛ همانگونه که مستحضر هستید بحث راه اندازی خطوط ریلی در عسلویه جدی است و طراحی آن تا بوشهر شروع شده و همچنین مقرر شده یک خط جدا از شیراز به عسلویه بیاید.  با توجه به ظرفیت های کم نظیری که در لامرد و مهر قرار دارد دیگر ما باید ملی فکر کنیم و کمتر به بحث های محلی و منطقه ای بپردازیم.

شاکری - امام جمعه مُهر

***در دو شهرستان اتحاد خوب و انسجام مناسبی شکل گرفته است

در ادامه حجت الاسلام شاکری امام جمعه شهرستان مهر ، ضمن ابراز امیدواری از وحدت شکل گرفته در منطقه ،  گفت: خوشبختانه در دو شهرستان اتحاد خوب و انسجام مناسبی شکل گرفته است ، وحدت مهمترین اصل است .  از تمام کسانی که در این زمینه زحمت کشیده اند تشکر می‌کنم.

شاکری چهار عنصر را عامل پیشرفت و توسعه در منطقه دانست به خاطر نشان کرد: عنصر اول آب است و اگر آب باشد صنعت، توسعه و پیشرفت به دست می آید. معنی ندارد که یک شرکتی که در یک شهرستان کم‌برخوردار ساخته شده است را به بهانه نداشتن آب جا به جا کنیم . مسیر هوایی ما تا دریا ۱۰ کیلومتر و مسیر زمینی ما نزدیک به ۳۰ کیلومتر است، با انتقال آب از دریا می توان خیلی از مشکلات را حل کرد و به اشتغال‌زایی کشور کمک کرد.

وی افزود: عنصر دوم احداث راهها است که از عوامل توسعه و پیشرفت هستند. طبیعی است هرچه ارتباط بین مناطق ساده تر ، سریعتر و ایمن تر باشد در روند توسعه تاثیر مستقیم می گذارد.

امام جمعه شهر مهر اظهار داشت: گاز یکی از عوامل دیگر است که خوشبختانه اکثر روستاهای شهرستان گازرسانی شده اند .برق و اینترنت نیز از عوامل دیگر است.

حجت الاسلام شاکری عامل چهارم را نیروی انسانی دانست و نسبت به رویه آموزش نیروی انسانی ابراز نگرنی کرد و گفت: عامل مهم دیگر پرورش نیروی انسانی است ؛ به حال خودم، به حال آموزش و پرورش و دانشگاه، به حال همه تاسف می خورم. دانشجوی ما فقط در بحث تئوری کار می کند و در بحث عملی و کسب تجربه برای دانشجویان برنامه مدونی وجود ندارد .حضرت امام علی (ع) می فرمایند:” التجربه فوق العلم” تجربه بالاتر از علم است . اگر می‌خواهیم توسعه و پیشرفت داشته باشیم، پرورش عامل انسانی بسیار حائز اهمیت است.

باقری نیا - امام جمعه علامرودشت

***هماهنگی و همراهی مسئولین دو شهرستان مورد تایید همه است / احداث تونل علامرودشت به مهر هیچ منافاتی با توسعه منطقه ندارد

در ادامه حجت الاسلام باقری نیا ، امام جمعه علامرودشت پشت تریبون قرار گرفت و گفت: حضور این جمع از مسئولین دو شهرستان، روحانیون و فعالین شهرستان زیر یک سقف با هدف توسعه منطقه نشان از اهمیت و اهتمام به این موضوع است. هدف خوبی پشت نشست های این چنینی است، برای خدمت رسانی به مردم است که شایسته هرگونه خدمتی هستند.

وی ادامه داد: کار بسیار خوب و ارزشمندی صورت گرفته است و این هماهنگی و همراهی مسئولین دو شهرستان مورد تایید همه است چون که بسیاری از موضوعات عمومیت دارد و مختص به یک منطقه نیست ، بحث راهبردی توسعه جنوب فارس است که شامل هر دو شهرستان مهر و لامرد می‌شود. طبیعتاً در کنار همه امکاناتی که در منطقه وجود دارد ظرفیت همدلی و باهم بودن هم نهادینه شود قطعا کارها به نتیجه می رسد.

وی با  اشاره به اهمیت مطالبه احداث تونل علامرودشت – مهر  ابراز داشت: طبیعتاً حق مردم است که از یک منطقه برخوردار از توسعه همه جانبه بهره‌مند باشند ، سالها ما عقب ماندیم خیلی زودتر از این‌ها باید به این جایی که اکنون مد نظر است و هدفمند شده است برایمان، می‌رسیدیم. امروز باید کارهای دیگری را انجام می دادیم ولی جلوی ضرر را از هر جا که بگیریم نفع است.

حجت الاسلام باقری نیا ، ادامه داد: احداث تونل علامرودشت به مهر هیچ منافاتی با توسعه منطقه ندارد و مردم شهرستانهای مهر و لامرد از یک منطقه هستند و در سود و زیان هر موضوعی شریک اند.  کوتاهتر شدن مسیر علامرودشت به مهر ، تنها ، مطالبه مردم منطقه علامرودشت نیست بلکه مطالبه نیروهای انسانی شاغل در پارس جنوبی و صنایع منطقه که اهالی شهرستانهای خنج ، جهرم و سایر مناطق شمالی فارس هستند نیز می باشد.

عبدالهی - شورای شهر علامرودشت

***تونل علامرودشت به مهر مسیر ارتباطی چند شهرستان را به منطقه کوتاه می کند

در ادامه عبدالهی عضو شورای شهر علامرودشت ، ابراز داشت:  نزدیکی و همجواری شهرستانهای لامرد و مهر به عسلویه  پایتخت اقتصادی کشور همه ما را به این فکر واداشته تا پیش بینی هایی داشته باشیم و زیرساخت‌هایی را آماده کنیم. توسعه راهها و جاده های مواصلاتی در  پیشرفت شهرستان و به ویژه مناطق جنوب تاثیرگذار است.

وی افزود: در طرح آمایش سرزمینی عسلویه ، یکی از نیازهای اساسی ایجاد واحدهای مسکونی برای حدود ۲۰۰ هزار نفر نیروی انسانی شاغل در پارس جنوبی دیده شده است و بخش علامرودشت که در امتداد هر دو شهرستان لامرد و مهر قرار دارد شرایط بسیار ایده آلی چه از لحاظ زیست محیطی و هم از لحاظ دشت بسیار وسیعی که در آن منطقه است برای این موضوع دارد.

عبدالهی خاطرنشان کرد: وجود راه های ارتباطی و احداث تونل بین علامرودشت و مهربا فاصله هوایی ۸ کیلومتر و فاصله زمینی ۱۱ کیلومتر می‌تواند در اتصال مناطق زیادی از استان فارس به عسلویه بسیار حائز اهمیت باشد.

عضو شورای شهر علامرودشت ، گفت: از شخصیت های برجسته و تاثیرگذار این منطقه، دکتر علوی نماینده محترم، حاج آقا علوی وزیر محترم اطلاعات و حاج آقا موسوی لاری از افتخارات منطقه استدعا داریم در این راستا به خواسته به حق مردم چند شهرستان اهتمام ویژه ای داشته باشند تا ان شاالله یک یادگاری بزرگ برای مردم داشته باشیم.


دیدگاه بینندگان
غیر قابل انتشار: ٠
در صف انتشار: ٠
انتشار یافته: ٠
|
۱۳۹۷/۰۶/۱۸ ۱۵:۰۳
٠
٠

(... حذف متن ...)
کاربر گرامی؛ دیدگاه شما به دلیل عدم رعایت بند هفتم قوانین نظرات در پایگاه خبری قابلیت انتشار ندارد.
موفق باشید.
تحریریه پایگاه خبری - تحلیلی مُهرستان


شما هم می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید.


موارد عدم تایید دیدگاه
  • توهین به مقدسات ادیان الهی
  • به صورت حروف لاتین (فینگلیش)
  • حاوی مضامين تبلیغاتی با هدف سوء استفاده
  • خلاف قانون مطبوعات و رسانه ی جمهوری اسلامی ایران
  • نظراتی با یک آی پی خاص و نام های متفاوت جهت سوء استفاده
  • حاوی مطالبی جهت تخریب فرد، شخصیت شناخته شده یا گروه خاص
  • حاوی توهین، مطالب کذب، تمسخر، هتاکی،تفرقه انگیز، تهمت و افترا